مکمل طیور

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

مکمل طیور

در حال حاضر مرغ و تخم مرغ تولیدی صنعت طیور نقشی اساسی و استراتژیک در امنیت غذایی جامعه بشری دارد که با توجه به افزایش جمعیت و رفتن خانوارها به سمت افزایش مصرف این منابع غذایی بسیار ارزشمند، فشار افزایش تولید و تأمین آنها بر صنعت جهانی طیور روندی روزافزون دارد. یک راهکار اصلی رسیدن به حداکثر پتانسیل تولیدی گله های طیور صنعتی و حفظ آن در سراسر جهان، مدیریت بهینه تغذیه و جیره های طیور است.

مکمل طیور

بدون استفاده از کامل ترین و دقیق ترین فرمول ها در تولیدخوراک طیور، رساندن گله های مدرن و دارای پتاسیل ژنتیکی بالا به حداکثر عملکرد ممکن قابل تصور نیست. تحقق این امر تنها با استفاده ازنهاده های طیورعادی و رایج مانند غلات (عمدتاً ذرت و جو) و کنجاله ها (به ویژهکنجاله سویا) قابل وصول نیست و خلأهای موجود در ترکیب مواد مغذی این مواد خوراکی با استفاده از مکمل ها یا کنسانتره های تخصصی طیور قابل پوشش دادن است.

با توجه به این ها، صنعت تولید مکمل ها، پیش مخلوط ها وکنسانتره طیورتبدیل به یک بخش راهبردی صنعت طیور شده است و آگاهی مرغداران از نیازهای گله های تحت مالکیت آنها به این محصولات و نحوه استفاده از آنها در جیره به یک اصل الزامی در مدیریت تغذیه و پرورش طیور تبدیل شده است. به ویژه در گله های تجاری یا صنعتی با عملکرد بالا، امروزه مدیریت گله ها بدون استفاده از مکمل ها قابل تصور نیست.

مکمل طیور چیست؟

مکمل طیور چیست

مکمل های طیوری که به طور تخصصی برای گله های گوشتی یا تخم گذار و مراحل مختلف دوره زندگی یا تولید آنها و حتی مخصوص هر سویه یا نژاد تجاری فرموله شده و تولید می شوند، عمدتاً برای پوشش دادن نیازهای طیور و خلأهای جیره در تأمین ریزمغذی های حیاتی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و.... تولید می شوند. تولید این ترکیبات با توجه به مقادیر بسیار حساس و جزئی مواد اصلی تشکیل دهنده آنها و مقدار مصرف بسیار جزئی در جیره ها (معمولاً حدود 1 تا 2 درصد کل جیره) از حساسیت ویژه ای برخوردار است و به فن آوری های پیشرفته ای در تجهیزات میکس و تولید و بسته بندی نیاز دارند که در همه کارخانه های تولید خوراک دام و طیور یافت نمی شود.

مکمل دوقلو ویتامینه مواد معدنی، مهم ترین مکمل برای مرغداری

یکی از مهم ترین مکمل ها برای رشد و پرورش طیور مکمل دوقلوی ویتامینه معدنی است. مکمل دوقلوی ویتامینه مواد معدنی طیور یک محصول بسیار خاص با فرمولاسیون ویژه ای است که می تواند سبب تقویت هرچه بیشتر سیستم ایمنی بدن طیور شود. لازم به ذکر است که مواد اولیه موجود در این محصول از مرغوب ترین و با کیفیت ترین ها در این صنعت است. این مکمل در انواع گوناگونی در بازار عرضه می شود که در سه دوره استارتر، پرورش و پایانی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات اصلی مکمل طیور

ترکیبات مکمل طیور

همان طور که گفته شد، عمدة مکمل های طیوری را ویتامین ها و مواد معدنی همراه با کریر یا ترکیب حامل (اصطلاحاً پُرکننده) و آنتی اکسیدان ها شامل می شود که حتی کریرها نیز حساسیت ها و استانداردهای خاص خود را دارند. با توجه به اینکه طیور جزو دسته حیوانات تک معده ای هستند و تقریباً هر آنچه باید در دستگاه گوارش آنها جذب و تأمین شود را مستقیماً از خوراک مصرفی به دست می آورند، مکمل ها می توانند ویتامین های ضروری محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) و محلول در آب (عمدتاً ویتامین های گروه B) یا مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، کلر، پتاسیم، گوگرد، آهن و سلنیم و... را جهت تأمین احتیاجات آنها شامل شوند.

البته برخی مکمل های خاص نیز وجود دارند که ترکیبات خاصی مانند ترکیبات گیاهی یا اصطلاحاً فیتوکمیکال (فیتوژنیک) مفید، آنتی اکسیدان های طبیعی، پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها، اسیدهای چرب ضروری و مفید و اسیدهای آمینه ضروری و... را در مقادیر مناسب تأمین می کنند و به عنوان تکمیل کننده عملکرد مکمل های ویتامینه – معدنی می توانند رسیدن گله های طیور به حداکثر پتانسیل و عملکرد تولیدی و سلامتی را بیش از پیش تسهیل کنند.

مزایای استفاده از مکمل طیور

خرید مکمل طیور

همان طور که عنوان شد، مزیت اصلی استفاده از مکمل ها به این موضوع برمی گردد که با درجه اطمینان و دقت بالاتری تمام احتیاجات طیور پرورشی برآورده شود. به عنوان مثال، این موضوع در مورد جوجه های یکروزه یا کم سن و سال می تواند بسیار برجسته باشد. یکجوجه یکروزهبا وزن بدن حدود 35 گرم که مصرف دان روز اول آن حدود 5 گرم یا کمی بیشتر است، باید تمام احتیاجات تغذیه ای خود را از این میزان مصرف بسیار اندک به دست آورد. در همین راستا، بقیه مزایای عمده استفاده از مکمل ها در صنعت طیور را به اختصار می توان شامل موارد زیر دانست:

 • بهبود تولید (کیفیت و کمیت) و راندمان آن
 • حفظ سلامت و کمک به پیشگیری از بیماری ها در گله های طیور
 • افزایش یکنواختی گله (یک عامل مدیریتی بسیار مهم)
 • کاهش هزینه های ناشی از تلفات و بیماری ها و افت کیفیت لاشه
 • کاهش هدررفت خوراک و مواد خوراکی به عنوان بزرگترین بخش هزینه ایتجهیزات مرغداریو...

قیمت مکمل طیور

عوامل مختلفی در تعیین قیمت مکمل ها و سایر اقلام خوراکی آماده دخیل هستند. این موضوع می تواند باعث تنوع در قیمت ها و ایجاد گیجی و سرگشتگی در خریداران شود اما اگر موارد مؤثر در قیمت نهایی یک محصول به خوبی شناخته شوند یا در مورد آنها از افراد متخصص و معتبر کسب نظر شود، می توان بهترین انتخاب ممکن را داشت. موارد دخیل در قیمت مکمل های طیوری به اختصار شامل موارد زیر هستند:

 • کیفیت و اعتبار برند مواد اولیه مصرفی (ویتامین ها، مواد معدنی، کریر یا ترکیب حامل، آنتی اکسیدان و سایرافزودنی های خوراک طیور)
 • فرمول (ترکیب) و مقادیر اجزای استفاده شده در مکمل (بسته به طیور مصرف کننده و نیازهای آنها می تواند تغییر کند)
 • شرکت تولیدکننده، اعتبار و امکانات آن در تولید مکمل (دقت و کیفیت میکرومیکسرها و سایر تجهیزات خط تولید)
 • نوسانات قیمت ارز و حمایت های تخصیص یارانه به مواد اولیه یا ارز مصرفی برای خرید مواد اولیه وارداتی
 • کیفیت بسته بندی و خدمات حمل و نقل که خود وابسته به دوری یا نزدیکی یا میزان خرید و سایر عوامل است
 • سایر موارد، مانند دست اول بودن یا دست چندم بودن و اعتبار تأمین کننده یا فروشنده و میزان کمیاب بودن محصول در بازار و...

خرید مکمل طیور

با توجه به اهمیت مکمل ها در تغذیه طیور و جزئیات بسیار مهمی در ترکیب و اجزای آنها وجود دارد، انتخاب و خرید مکمل مناسب می تواند سرنوشت ساز باشد که باعث می شود تا صرف هزینه و وقت برای این کار غیرمعقول نباشد. امروزه می توان با استفاده از امکاناتی که فضای اینترنت در اختیار قرار می دهد، با دقت و سهولت بالاتری و در هر زمان و مکانی برای بررسی، مقایسه و نهایتاً خرید بهترین گزینه اقدام نمود.

وب سایت و اپلیکیشنمرغابیاین مزایا را در کنار امکان انتخاب و به خدمت گرفتن بهترین و معتبرترین مشاورین و سایر خدمات راهنما مانند کتاب ها و سایر منابع آموزشی به فعالین عرصه صنعت طیور ارائه می دهد.