پرندگان زینتی

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

پرندگان زینتی

پرندگان زینتی، پرندگانی هستند که قرن ها پیش توسط انسان ها اهلی و تربیت شده اند. گفته می شود که اهلی کردن جوجه به 10000 سال پیش و طوطی ها به 2500 سال گذشته برمی گردد. در نتیجه نگهداری از پرندگان خانگی و خرید آنها در میان انسان ها سابقه طولانی دارد. اغلب مردم به دلیل پیچیدن صدای دلربای پرندگان در خانه، نسبت به نگهداری آنها علاقه مند می شوند که به مرور زمان تبدیل به یک دوست و همراه خوب شده و درنهایت پیوندی ناگسستنی بینشان ایجاد می شود.

تاثیر نگهداری از پرندگان زینتی بر انسان

نگهداری از پرندگان زینتی

قطعا برایتان پیش آمده است که تصمیم بگیرید تا از یک پرنده زینتی در منزل نگهداری کنید. جالب است بدانید که پیامبران و ائمه نیز از پرنده نگهداری می کردند به طوری که امام صادق (ع) می فرمایند:

در خانه هر پیامبری کبوتری وجود داشت و در خانه رسول اکرم (ص) یک جفت کبوتر سرخ رنگ بود.

از لحاظ علمی و روانشناسی نیز مراقبت و نگهداری از پرندگان زینتی احساس تنهایی را از انسان دور می کند و از آنجایی که کمی چالش برانگیز است، تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی خواهد گذاشت. محبتی که انسان به پرنده زینتی می کند مانند فراهم کردن غذا، قفس مناسب، حرف زدن، لمس کردن و توجه می باشد که او نیز متقابلا شروع به محبت و توجه نسبت به مالک خود می کند. در واقع دوستی و تعامل از مزایای اصلی نگهداری پرنده است.

انواع پرندگان خانگی کدام اند؟

پرندگان خانگی دقیقا همان پرندگان زینتی هستند که اهلی و رام شده اند و ما از آنها در منزل مراقبت و نگهداری می کنیم که رایج ترین آنها را در لیست زیر برای شما معرفی کرده ایم:

عروس هلندی (Cockatiel)

خرید عروس هلندی

عروس هلندی یک پرنده بسیار زیبا به رنگ های سفید، زرد و خاکستری است که به تعامل با انسان علاقه زیادی دارد. دانه ها و غلات غذای اصلی او بوده و حبوبات خام، پیاز، لبنیات و ... جزو غذاهای ممنوعه عروس هلندی محسوب می شود. عروس هلندی بسیار دوست داشتنی می باشد و می توانید هر روز منتظر شنیدن صوت دلنشین او باشید.

مرغ عشق (Melopsittacus undulatus)

خرید مرغ عشق

بدون شک می توان گفت مرغ عشق یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی محسوب می شود که حتما باید به صورت جفت نگهداری شود و برای ما انسان ها این پرنده، نماد عشق به شمار می آید. او از غلات، میوه و سبزیجات و گوشت پخته شده تغذیه می کند و چون پرنده پرجنب و جوشی است به قفس بزرگ با وسایل بازی نیاز دارد.

طوطی ملنگو (Psittacula krameri)

خرید طوطی ملنگو

طوطی ملنگو یا طوق صورتی از خانواده طوطیان بوده که به رنگ سبز است. از دیر باز، نگهداری از طوطی ملنگو در خانواده های اشرافی و سلطنتی هند بسیار رایج بوده است. این پرنده زیبا علاقه بسیاری با معاشرت با انسان ها دارد و اگر قصد نگهداری از آن را دارید باید بدانید که روحیه حساسی داشته و در طول روز به توجه زیادی نیاز دارد.

از غذاهای مورد علاقه طوطی ملنگو می توان به اسفناج، تخم کتان، سیب و تخمه آفتابگردان اشاره کرد که خاصیت فراوانی برای او داشته و به تولید مثل او هم کمک می کند. توجه داشته باشید که برای این پرنده قفس کوچک را دوست ندارد! زیرا دم بلندی دارد و برای بازی در قفس به فضای بیشتری احتیاج دارد.

قناری (Canary)

خرید پرنده زینتی قناری

قناری، به آواز خواندن دل انگیزش مشهور است و کسی که از قناری نگهداری می کند برای اینکه هر روز این صدای دل نواز را بشنود باید او را راضی نگه دارد. رضایت قناری به قفس راحت، غذای خوشمزه و توجه زیاد بستگی دارد. توجه داشته باشید تمام نژادهای نر قناری می توانند آواز بخوانند اما قناری ماده در هیچ نژادی توانایی آواز خواندن ندارد.

فنچ (Fringillidae)

خرید فنچ

اگر به دنبال پرنده ای می گردید که نگهداری از آن راحت باشد، قطعا فنچ گزینه خوبی برای شماست. او قادر به صحبت کردن نیست اما معاشرت خوبی با انسان ها به خصوص صاحب خود دارد و به نوعی آواز هم می خواند. فنچ ها بسیار کوچکند و نهایتا تا 12 سانتی متر رشد می کنند.

به جثه کوچک آنها نگاه نکنید چون فنچ ها کل 24 ساعت در روز را گرسنه اند! عاشق غذا خوردن هستند و غذای مورد علاقه شان نیمرو، املت، نخود و لوبیای پخته شده می باشد.

طوطی کاسکو (Psittacus Erithacus)

خرید طوطی کاسکو

پرنده ای به رنگ خاکستری و از خانواده طوطی ها می باشد. طوطی کاسکو در تقلید صدا بی نظیر بوده و بسیار باهوش است. از انواع نژاد های طوطی کاسکو می توان کونگو، تیمنه، دم قرمزی و خاکستری را نام برد که اگر خوب از آنها مراقبت کنید، حتی تا 60 سال هم می توانند عمر کنند.

بلال تازه بدون نمک، تخمه آفتابگردان و سیب از غذاهای مورد علاقه طوطی کاسکو می باشد پس وقتی که می خواهید او را خوشحال کنید و یا یک جایزه تشویقی به طوطی خود بدهید، حتما تخمه آفتابگردان را انتخاب کنید چون طوطی کاسکو عاشق تخمه خوردن است.

طوطی برزیلی (Agapomis roseicollis)

خرید طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یک پرنده زینتی با رنگ های زیبا و متنوع است. نژادهای آن نیز بسیار زیاد و متنوع می باشد و از روی ظاهر طوطی، نژادش قابل تشخیص است که طوطی برزیلی فیشر جزو زیباترین نوع آن می باشد. همانند سایر طوطی ها او نیز از دانه ها، میوه ها و سبزیجات تغذیه می کند. همچنین برای افزایش پروتئین غذای او می توانید فندق، بادام زمینی، شاه بلوط و فندق برزیلی بیافزایید. برای حفظ شادابی و سلامتی طوطی برزیلی توصیه می شود به صورت جفت نگه داری شود.

مرغ مینا (Common mynah)

خرید مرغ مینا

مرغ مینا قادر به سخن گفتن است و به همین دلیل محبوبیت خاصی بین انسان ها دارد. این پرنده برای اینکه بتواند راحت بخوابد به یک محیط تاریک نیاز دارد و حمام کردن و شستن پرهای خود از فعالیت های مورد علاقه مرغ مینا به شمار می آید. غذای آنها باید سرشار از ویتامین و مواد معدنی باشد که توجه داشته باشید بدن مرغ مینا توانایی جذب آهن را ندارد در نتیجه از تهیه غذاهایی که آهن زیادی دارند خودداری فرمایید.

نکات مربوط به نگهداری پرندگان زینتی

خرید پرندگان زینتی
  • از قفس های بزرگ برای نگهداری پرنده خود استفاده کنید. قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتی بازی کند.
  • اگر تعداد پرندگان جفت هستند قطعا باید قفس بزرگتری برای آنها تهیه کنید.
  • قفس را در فضایی آرام قرار دهید و دمای اتاقی که قفس در آن است باید حدودا بین 23 تا 25 درجه باشد.
  • رژیم غذایی پرنده با توجه به نوع خود، باید مطابق با نیازهایش باشد. در این خصوص میتوانید از دامپزشک پرندگان مشاوره بگیرید.
  • آب در کنار غذا از نیازهای اساسی پرنده خانگی است.
  • بهداشت آب، ظرف غذا و قفس از مواردی است که در صورت رعایت، از امکان ابتلا به بیماری در آنها را کاهش می دهد.

قیمت پرندگان زینتی

همانطور که مطالعه فرمودید پرندگان زینتی انواع و گونه های متفاوتی دارند. برخی جثه ریزی دارند و جزو پرندگان کوچکند همچون فنچ و قناری و برخی دیگر جثه بزرگ تری دارند مانند طوطی سانان. قطعا پس از اینکه تشخیص دادید که آمادگی برای نگهداری و مراقبت از کدام نوع پرنده زینتی را دارید، مرحله بعدی اطلاع از قیمت آن و انتخاب بر اساس بودجه مالی خود می باشد.

خرید پرندگان زینتی

حال با توجه به نکات اساسی و مهم گفته شده در مورد پرندگان زینتی و همچنین با معرفی محبوب ترین و پر طرفدارترین پرنده زینتی، اگر قصد خرید پرنده زینتی را دارید، مرغابی به عنوان قابل اعتماد ترین پلتفرم به شما در این امر کمک خواهد کرد. مرغابی به دلیل داشتن تجربیات زیاد در این زمینه، یک راه مطمئن برای خرید و فروش پرندگان زینتی برای شما خواهد بود.