نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
تاریخچه همزیستی انسان و پرندگان دارای قدمت بسیار زیادی است و به ویژه نگهداری از پرندگان سخنگو و زیبا و یا پرندگان آوازه خوان یکی از محبوب ترین فعالیت های تفریحی بشر از شروع تاریخ و تمدن تا کنون بوده است.

همان طور که در مقاله " نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها " نیز مورد اشاره قرار گرفت، تاریخچه همزیستی انسان و پرندگان دارای قدمت بسیار زیادی است و به ویژه نگهداری از پرندگان سخنگو و زیبا و یا پرندگان آوازه خوان یکی از محبوب ترین فعالیت های تفریحی بشر از شروع تاریخ و تمدن تا کنون بوده است. در برخی منابع آمده است که بر اساس مستندات تاریخی، پرورش و نگهداری از پرندگان زیبا و خوش رنگ و لعاب یا دارای قدرت سخنگویی و آوازه خوانی در تمدن های بسیار کهن مانند تمدن های سومری، ایرانی، هندی و یونانی رایج بوده است که حتی از راه مسیرهای تجاری زمینی و دریایی به دوردست ترین نقاط زمین برده شده اند.

امروزه نگهداری از پرندگان زینتی یا سخنگو یا آوازه خوان در کنار نگهداری از سگ و گربه خانگی و نگهداری از ماهیان زینتی یا آکواریومی به یکی از چهار نوع اصلی حیوانات خانگی تبدیل شده است که از همه انواع دیگر حیوانات خانگی محبوب تر و رایج تر هستند. وقتی علاقه به تهیه و نگهداری از پرندگان خانگی در فردی ایجاد می شود، قبل از هر کاری باید در مورد احتیاجات آن در کنار مزایا و چالش های نگهداری از آنها، اطلاعات و آموزش کافی اخذ شود. بدون آگاهی از این موارد، فعالیت نگهداری از پرندگان خانگی که مانند شمشیری دو لبه می ماند، می تواند به جای یک فعالیت بسیار روح افزا، افزایش دهنده آرامش روحی، بهبوددهنده ویژگی های مثبت روانی و رفتاری در افراد (و به ویژه کودکان) و شادی آور، به یک تجربه ناموفق و ناخوشایند برای خود فرد، اطرافیان و حتی همسایگان او تبدیل شود.

بر همین اساس است که در ادامه این مطلب شرح مختصری از الزامات اولیه و اساسی نگهداری از پرندگان زینتی یا آوازه خوان و یا سخنگو (پرندگان خانگی) شامل الزامات تغذیه ای، وسایل و مواد لازم، موارد موردنیاز از لحاظ محیطی و آموزش های لازمه و مزایای و چالش های پیشِ روی این فعالیت خواهد آمد.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
الزامات اساسی نگهداری از پرندگان زینتی، سخنگو یا آوازه خوان (پرندگان خانگی)

نکته ای که باید در نگهداری از پرندگان در محیط خانگی به آن توجه نمود این موضوع است که آنها باهوش و فعال هستند و به فعالیت و تمرین کافی جهت حفظ سلامت و شادابی خود نیاز دارند. ازاین جهت، مهم است که نیازهای اساسی آنها (به ویژه در نظر فضای نگهداری و وسایل جنبی موردنیاز در فضای نگهداری) در نظر گرفته شود. از لحاظ سلامت بدنی نیز پرندگان نیاز به فضایی دارند که بتوانند در آن بال های خود را به راحتی بازنموده و از این طرف به آن طرف حرکت کنند. این احتیاجات جدا از احتیاج روزانه به خروج از قفس و پرواز در محیط ایمن و بسته در برخی از گونه ها است. با توجه به گونه پرنده خانگی، برخی نیازها بیشتر در اولویت قرار می گیرند. به عنوان مثال در مورد قناری ها و فنچ ها، امکان لذت بردن از پرواز در درون قفس اهمیت بالایی در سلامت و شادابی آنها دارد و اسباب بازی های خاص خود را نیز مانند وسایلی جهت تاب خوردن و آویزان شدن نیاز دارند. در مورد طوطی سانان داشتن اسباب بازی موردعلاقه و وسایلی جهت بازی و جویدن جزو الزامات حفظ شادابی آنها است.

"

اصولاً نیازهای اساسی پرندگان خانگی در این راستا تأمین می شوند که فضای کافی و مناسب برای زیست آنها فراهم کنند، جیره غذایی و خوراکی کافی و مناسب آنها به سهولت در اختیار آنها باشد، امکان بروز رفتار طبیعی و سرحال ماندن آنها فراهم شود، نیاز آنها به ارتباط اجتماعی و دریافت توجه از طرف سایر همنوعان، حیوانات خانگی و انسان ها تأمین شود و البته از هرگونه آسیب، مریضی و درد جسمی و روحی در امان بمانند. بر همین اساس است که نیازهای اساسی پرندگان خانگی در گروه های زیر قرار می گیرند که الزام به تأمین آنها جهت تأمین شادابی، سلامت و عمر طبیعی پرندگان خانگی وجود دارد.

"

- فضای نگهداری و قفس:

شاید مهم ترین و اولیه ترین موردی که برای داشتن یک پرنده خانگی لازم است، قفس یا فضای مناسب برای نگهداری از آن است. اکثریت چرندگان خانگی در قفس نگهداری می شوند، اما ممکن است برخی گونه های دارای ضریب هوشی بالا در بین پرندگان در صورت آموزش اصولی نیاز چندانی به قفس نداشته باشند و فقط به یک پایه نشیمنگاه مناسب در یک محیط امن و بسته در درون خانه نیاز داشته باشند (امکان استفاده از این مورد حتماً در مشورت با یک فرد متخصص و مجرب بررسی شود). بخش بزرگی از عمر یک پرنده خانگی ممکن است در درون قفس بگذرد، پس باید به مناسب بودن ابعاد آن، استحکام و دوام مناسب آن، سهولت جابجایی یا نظافت آن و حتی به هماهنگی آن با زیبایی و دکوراسیون فضای منزل توجه نمود.

گونه پرنده یک عامل تعیین کننده ابعاد و شکل قفس است. به طوری که همان طور که گفته شد، برای پرندگانی مانند فنچ یا قناری یک قفس کوچک با ابعاد و شکل مناسب جهت بازکردن و کش دادن پرها و پرواز از یک سو به سوی دیگر در درون آن (با توجه به تعداد پرنده در درون آن) کافی است و برای برخی از طوطی سانان (به ویژه طوطی سانان بزرگ جثه) یک قفس بزرگ و جادار برای بالا و پایین رفتن و بازی با اسباب بازی ها در درون آن لازم است؛ بنابراین، برای خرید قفس مناسب باید دانست که چه تعداد پرنده از چه گونه ای مدنظر است و با توجه به آن از افراد متخصص کسب نظر نموده و قفس موردنظر سفارش داده شده یا خریداری شود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
- تغذیه، جیره خوراکی، آب کافی و تمیز و خوراک دهی

غذا و آب اولین نیاز هر موجود زنده است که در مورد پرندگان خانگی نیز این اصل صادق است. اما در مرحله بالاتر، برای داشتن پرنده ای سالم، سرحال و دارای طول عمر طبیعی، غذایی با ترکیب و فرمول مناسب باید در نظر گرفته شود. خوراک پرندگان خنگی بسته به گونه آنها از دانه های غلات و دانه های روغنی تا میوه ها و سبزیجات تازه یا خشک شده، آجیل ها و دانه های بقولات مانند لوبیا و... را شامل می شود. با توجه به تنوع ترکیب مواد خوراکی که برای هرگونه ترکیبی خاص را شامل می شود و حتی بافت و رنگ و اندازه ذرات خوراک مصرفی می تواند با توجه به گونه پرنده انتخاب شود، باید از خوراک آماده بسته بندی شده مخصوص همان گونه استفاده شود و یا ترکیب خوراک، نحوه و دفعات خوراک دهی از فروشندگان یا دامپزشکان معتبر اخذ شود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
- ظروف مناسب آب و غذا:

ظروف غذای دارای پهنای مناسب که عمق زیادی نداشته باشد می تواند پرنده را تشویق کند که مواد غذایی خوراک رایج خود را یا غذای جدید را امتحان کند و به میزان موردنیاز خود غذا مصرف کند. بسیاری از ظروف آب و غذا به شکلی طراحی شده اند که به راحتی به کنارة بدنه قفس وصل شده، آب و غذا را در کنار میله نشیمنگاه پرنده و به راحتی در دسترس آن قرار می دهند. البته در مورد ظروف غذا و به ویژه ظروف آب، طراحی به گونه ای است که از ریخت و پاش و هدررفتن بیش از حد آب و غذا و خیسی و کثیفی زودهنگام کف قفس نیز جلوگیری شود. البته ظروف غذای هوشمند نیز در حال گسترش در بازار جهانی هستند که می توان با آن دسترس، دفعات مصرف و میزان مصرف خوراک را تنظیم نمود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
- محل قرارگرفتن و نشستن در درون قفس یا محل نگهداری:

به سادگی می توان از یک میله یا چوب که به اندازه عرض قفس باشد و وزن پرنده را تحمل کند، یک نشیمنگاه برای پرنده در درون قفس ساخت. اما باید اطمینان حاصل نمود که در موقعیت مناسب نسبت به ظروف آب و غذا باشد و از چوب غیرآلوده به سموم یا آفت کش ها و گیاهان یا درختان غیرسمی و دارای استحکام مناسب مثل درختان مرکبات، اکالیپتوس یا سرو و کاج ساخته شده باشد. می توان برای یک یا چند پرنده در صورت که فضای قفس اجازه دهد بیش از یک چوب نشیمنگاه در کنار هم یا ارتفاع های متفاوت از هم (زیر هم نباشد)، به ویژه برای پرندگانی که در قفس پرواز می کنند و به این طرف و آن طرف می پرند، نصب نمود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
- نظافت و پوشش کف قفس و یا روکش قفس:

معمولاً بستر قفس می تواند دستمال کاغذی یا روزنامه باشد و نیاز ندارد که از جنس خاصی باشد. استفاده از یک تکه یکپارچه از کاغذ یا روزنامه یا مقوا به عنوان پوشش سینی کف قفس به جای بستر ماسه یا تراشه چوب این مزیت را دارد که به راحتی از قفس خارج شده و تعویض می شود. همچنین کمتر امکان نوک زدن و مصرف آن توسط چرنده وجود دارد. نظارت بر قوام، شکل و رنگ فضولات روی بستر می تواند یک راه خوب برای نظارت بر سلامتی پرنده باشد و مشاهده هرگونه فضولات آبکی و غیرطبیعی بر روی آن می تواند هشداری بر نیاز به مشورت با دامپزشک باشد. در برخی منابع توصیه شده که می توان برای ایجاد فاصله بین پرنده و بستر زیر قفس آن از یک مانع توری استفاده نمود.

- محل مخفی شدن یا لانه درون قفس یا محل نگهداری:

پرنده داخل قفس به طور دائمی در معرض دید انسان و سایر حیوانات خانگی درون منزل است که ممکن است برخی مواقع استرس زا باشد. برخی گونه های پرندگان خانگی تمایل بالایی به لانه سازی و داشتن حریم خصوصی دارند. مثلاً در مورد طوطی راهب که تمایل زیادی به لانه سازی دارد، عنوان شده که مواد اطراف خانه را به قفس برده و با آن لانه می سازد یا به دقت در درون قفس یا لانه از آن نگهداری می کند. برای این گونه پرندگان می توان از یک جعبه کوچک ساده به عنوان یک لانه یا مخفیگاه درون قفس جهت راحتی و خوشحالی بیشتر پرنده استفاده نمود. در مورد اینکه داشتن مخفیگاه یا لانه برای چه نوع پرندگان خانگی مناسب است بهتر است از افراد متخصص مشورت گرفته شود.

- اسباب بازی ها و وسایل سرگرمی:

حتی در برخی منابع آمده است که هیچ حیوان خانگی نباید بدون اسباب بازی و وسیله سرگرمی باشد. در مورد برخی پرندگان (مانند برخی طوطی سانان) علاوه بر علاقه وافر به داشتن وسیله بازی و سرگرمی که رنگارنگ یا براق بودن آن جذابیت بیشتری ممکن است به آن بدهد، اشیای جویدنی مناسب نیز با توجه به ساختار منقار و رفتار عادی آن گونه نیاز است که برای سلامتی پرنده نیز مضر نباشند. حتی در برخی منابع آمده است که می توان از میوه درخت کاج یا طناب های بافته شده از الیاف طبیعی نیز به عنوان وسایل سرگرم کننده و جویدنی مناسب برای برخی گونه های پرندگان خانگی (به ویژه طوطی سانان) استفاده نمود. امروزه طیف گسترده، متنوع و رنگارنگی از اسباب بازی ها در ابعاد و اشکال مختلف برای پرندگان خانگی در فروشگاه های حیوانات خانگی و پرنده فروشی ها موجود است که می توان با اخذ مشورت از افراد ذی صلاح چند قلم از آنها را برای پرنده خانگی خود تهیه نمود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
- لوازم و مواد بهداشتی و کمک های اولیه:

معمولاً چندان آموزش کمک های اولیه برای پرندگان خانگی رایج نیست، اما اگر اصلاح نوک و ناخن پرنده توسط خود صاحب آن با کسب آموزش کافی و تهیه وسایل لازم و استاندارد برای این کار انجام شود، داشتن آموزش و وسایل لازم برای کنترل و درمان خونریزی احتمالی بسیار مفید است. توصیه می شود که آموزش های لازم اخذ شود که اگر به هر دلیلی زخم یا آسیب برای پرنده رخ داد، چه کار تا رساندن آن به دامپزشک لازم است و چه ابزار اولیه ای برای کنترل و جلوگیری از افزایش آسیب (مانند وسایل کمک های اولیه) لازم است تا نسبت به اخذ آموزش های لازم و تهیه اقلام لازم اقدام شود.

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
بایدها و نبایدها یا مزایا و چالش های نگهداری از پرندگان زینتی، سخنگو یا آوازه خوان (پرندگان خانگی)

اگر الزامات و موارد مورد نیازی که گفته شد به خوبی فراهم شوند، بهره مندی از مزایای پرندگان خانگی کاملاً در دسترس است. مزایای نگهداری از پرندگان خانگی که امروزه منجر به گستردگی و پرطرف‌دار شدن این فعالیت تفریحی و فعالیت پرورش و فروش این پرندگان در سراسر دنیا شده است، موارد زیر را در برمی گیرد.

- ایجاد احساس نزدیکی به طبیعت و مزایای روانی ناشی از نزدیکی با طبیعت

داشتن صدای چهچه زیبای یک پرنده آوازه خوان در دامنه شنیداری خود یا داشتن زیبایی و درخشندگی رخ یک پرنده زیبا در منظر دیده خود باعث می شود که احساس بود در طبیعت به ضمیر ناخودآگاه انسان وارد شود. برای اکثر انسان ها شنیدن این اصوات یا دیدن این مناظر آرامش بخش و تسکین دهنده روان است. برخی منابع عنوان نموده اند که حس ایجاد شده معادل حس آرامش ناشی از رفتن به سالن ماساژ یا نشستن در جلوی یک منظره زیبای طبیعی است. این موضوع می تواند در زندگی پراسترس، پرسرعت و ماشینی انسان شهرنشین امروز، یک عامل تأثیرگذار و جلوگیری کننده از بروز عوارض مخرب روحی یا جسمی (عوارض سایکوسوماتیک) ناشی از غرق شدن در زندگی روزمره شهری باشد. البته یک الزام اساسی لذت بردن از این مزایا، آموزش درست حیوان خانگی خود و درنظرگرفتن نیازهای آرامش و شادابی آن است. همچنین، محدودیت های فضای زیست خود را نیز در تهیه و نگهداری هرگونه از پرندگان خانگی (بر اساس جثه، رفتار و صداها و... که خاص هرگونه است) باید در نظر داشت.

- برخی از گونه های پرندگان خانگی آن قدر باهوش هستند که رفتار و صحبت های صاحب خود را تقلید می کنند:

برخی گونه های پرندگان (مانند برخی گونه های طوطی سانان یا پرندگانی مانند مرغ مینا و...) می توانند با شنیدن مکرر، صدا و کلمات ادا شده توسط انسان ها و حتی اصوات تولید شده از اجسام بی جان مانند زنگ تلفن را تقلید کنند. این توانایی به صاحب پرنده امکان می دهد که آنچه را که برایشان سرگرم کننده یا خاطره انگیز یا دوست داشتنی است، به پرنده خود آموزش دهند و از این رابطه متقابل لذت وافری ببرند. البته باید دقت نمود که پرندگان دارای توان بالای تقلید صداها به دلیل آموزش نادرست شروع به تقلید اصوات نامناسب با آزاردهنده نکنند. نقش آموزش درست و اصولی در تبدیل این توانایی به یک مزیت یا یک چالش کلیدی است.

- اشغال فضای کم در محیط زندگی

گرچه پرندگان خانگی در ابعاد و اندازه های متنوع یافت می شوند و ممکن است در برخی گونه ها مانند طوطی های ماکائو جثه واقعاً بزرگی داشته باشند، اما باز هم در صورت انتخاب درست بر اساس فضای زندگی فرد صاحب آنها، نسبت به سایر انواع حیوانات خانگی مانند سگ ها و گربه ها، فضای زیست و فعالیت کمتری را در برمی گیرند. اگر پرندگان خانگی کوچکی مانند فنچ ها، قناری ها، مرغ عشق ها و... در نظر گرفته شوند، برخی از آنها حتی در فضاهایی که تقریباً برای هیچ حیوان خانگی دیگری جز تنگ ماهی قرمز کافی نیست می توانند به راحتی نگهداری شوند.

- طول عمر بالا و مناسب

معمولاً آن قدر وابستگی عاطفی متقابل قدرتمندی بین انسان و حیوان خانگی او برقرار می شود که از دست دادن آن به دلیل طول عمر کوتاه آن می تواند بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده باشد. اکثر گونه های پرندگان خانگی بسیار رایج و پرطرفدار (در صورت نگهداری اصولی و مناسب) نسب به سایر انواع حیوانات خانگی طول عمر بالاتری دارند که ممکن است در شرایط خاص و با توجه به گونه و نژاد آنها حتی به 4 یا 5 دهه نیز برسد. این در حالی است که بیشترین طول عمر سگ یا گربه با وجود ارتباط عمیق عاطفی که با صاحب خود برقرار می کنند به حدود 20 سال یا کمی بیشتر می رسد؛ بنابراین، پرندگان خانگی مانند برخی طوطی سانان (به عنوان مثال گونه ماکائو یا آرا یا گونه کاکادو) برای افراد میان سال که دل شکستگی ناشی از دست دادن حیوان خانگی یار و همراه خود را بسیار سخت می یابند می توانند در صورت نگهداری اصولی و مناسب از آنها گزینه های بسیار مناسبی باشند.

- نیازهای نگهداری نه چندان بالا و پیچیده

گرچه در کل این متن بر تأمین اصولی و مناسب احتیاجات پرندگان خانگی تأکید شده است، اما این موضوع لزوماً به معنای دردسرساز بودن و سختی تأمین این احتیاجات نیست. به عنوان مثال، پرندگان برخلاف سگ ها نیاز به برنامه پیاده روی روزانه یا حمام در بازه های زمانی منظم ندارند. پرندگان در تأمین بسیاری از نیازهای خود اگر به درستی در دسترس آنها باشد، خودکفا هستند. به عنوان مثال اگر ظرف آبی با محتوای آب مناسب و عمق کافی در دسترس تعدادی از گونه های پرندگان خانگی قرار گیرد، آنها خود به نظافت خود در این ظرف آب خواهند پرداخت (در این مورد حتماً از دامپزشک مجرب یا متخصص نظر گرفته شود).

نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل
در کنار مزایایی که نگهداری از پرندگان زینتی، سخنگو یا آوازه خوان برای انسان دارند، مثل هر فعالیت انسانی دیگر، می تواند چالش های خاص خود را نیز به همراه داشته باشد که در صورت شناخت درست آنها و راهکارهای کنترل و یا رفع آنها، نمی توانند مانع جدی بر سر راه لذت بردن از نگهداری پرندگان خانگی باشند. برخی از رایج ترین و مهم ترین چالش ها به شرح زیر است.
- پرندگان می توانند پرسروصدا باشند

همان طور که داشتن صدای چهچه و یا تقلید صدای یک پرنده می تواند آرام بخش، لذت بخش و سرگرم کننده باشد، می تواند در صورت از حد گذشتن تبدیل به یک آزار دائمی و مشکل ساز برای خود فرد، اطرافیان و حتی همسایگان شود. اگر فردی از آن دسته افراد باشد که آرامش محض برایش در اولویت است و یا بیدارشدن با صدای پرنده در موقع طلوع آفتاب یا سر صبح یا هر موقع دیگر می تواند برایش آزاردهنده باشد، بهتر است که گونه های کم سروصداتر مانند فنچ ها و یا آموزش پذیرتر برای کنترل صدا مانند برخی طوطی سانان و یا قناری ها را مدنظر قرار دهند و یا به حیوان خانگی بی سروصدایی مانند ماهی های زینتی یا آکواریوم ها روی بیاورد (در این مورد حتماً از افراد مجرب و متخصص کسب نظر شود).

- یافتن یک دامپزشک متخصص و مجرب در حوزه پرندگان خانگی گاهی می تواند سخت باشد

دامپزشک متخصص پرندگان زینتی ممکن است به فراوانی دامپزشک پت یا حیوانات خانگی در برخی نقاط در دسترس نباشد. شاید بهتر باشد که قبل از خریدن یک پرنده خانگی یا زینتی، در مورد مراکز خدمات دامپزشکی و دامپزشکان در دسترس در نزدیکی محل زندگی خود کسب اطلاعات نمود. گاهی می تواند در دسترس بودن دامپزشک متخصص یا مجرب در زمینه پرندگان زینتی به معنای مرگ یا زندگی پرنده محبوب و دلبند فرد باشد.

- خریدن تعدادی از گونه های پرندگان جهت نگهداری در منزل می تواند برای محیط زیست مضر یا حتی غیرقانونی باشد

نباید لذت بردن از زیبایی یا صوت زیبا و سرگرم کننده پرندگان به بهای آسیب زدن به گونه های پرندگان محیط زیست طبیعی (به ویژه گونه های کمیاب و در معرض خطر انقراض) به دست آید. تعدادی از گونه های پرندگان عرضه شده در بازارهای جهانی پرندگان زینتی متأسفانه از طبیعت به شکل غیرقانونی صید شده اند که علاوه بر درخطر انقراض قراردادن گونه های طبیعی و کاهش تنوع زیستی، می توانند منجر به انتقال بیماری های ناشناخته یا خطرناک به سایر پرندگان، طیور و حتی انسان ها شوند. بهتر است که خرید پرنده جهت نگهداری در منزل از بین گونه های تکثیر شده و پرورش یافته به دست انسان و از مراکز معتبر عرضه و خریدوفروش پرندگان انجام گیرد. در این مورد می توان از مراجع و افراد معتبر کسب نظر و مشورت نمود.

- آن ها نیاز به توجه و محبت کافی دارند و داشتن پرنده خانگی یک فعالیت و تعهد مادام العمر است

این نکته بسیار مهم را باید موردتوجه قرار داد که تأمین تمام موارد موردنیاز برای زندگی باکیفیت و شاداب یک پرنده خانگی موقعی واقعاً کامل می شود و اثربخش خواهد بود که توجه عاطفی لازم نیز به پرنده مبذول شود. متأسفانه در بسیاری از منازل، پرنده به عنوان یکی از اجزای دکوراسیون خانه در گوشه ای درون قفس رها شده است، در حالی که پرنده چشم انتظار محبت و مهر صاحب خود است. در بسیاری مواقع، دلیل مشکلات رفتاری و پرسروصدا بودن پرنده به بس حوصلگی پرنده و عدم توجه کافی به آن برمی گردد. به ویژه اگر پرنده متوجه شود که تنها راه جلب توجه صاحبش ایجاد سروصدا و داشتن رفتار خاص ناخوشایند باشد، این موضوع تشدید می شود.

همان طور که پیش از این گفته شد، برخی گونه های پرندگان دیده شده که حتی تا 100 سال نیز زیسته اند و به طور میانگین برخی گونه های پرندگان خانگی می توانند تا 4 یا 5 دهه نیز عمر کنند. پس، نگهداری از پرنده در خانه می تواند یک فعالیت برای تمام طول عمر باشد و حتی فکری به حال نگهداری آن بعد از خود نمود. این موضوع وقتی بیشتر اهمیت خود را نشان می دهد که این موضوع دانسته شود که با وجود احتیاجات نگهداری کمتر پرندگان در مقایسه با سگ یا گربه، احتیاج آنها به محبت و توجه کمتر از سگ و گربه نیست. گرچه پرندگان در انجام امور خود (در صورت آموزش اصولی) خودکفاتر از حیواناتی مانند سگ ها هستند، اما برآوردن نیاز بدون جایگزین آنها به محبت و توجه، نیازمند تعهدی مادام العمر در درون قلب صاحبان آنها دارد.

با توجه به مواردی که گفته شد، نیازهای پرندگان زینتی را حتی باید قبل از خرید آنها بررسی نمود و نسبت به تأمین آنها تدابیر لازمه را اتخاذ نمود. بررسی و مقایسه بین گزینه های متنوع موجود در بازار (به ویژه آنها که در نزدیکی محل زندگی خود قابل تأمین است یا دسترس آسان تر به آنها وجود دارد) و انتخاب بهترین گزینه ها از هر لحاظ، هم یک الزام است و هم سهولت در انجام آن یک مشوق عالی برای علاقه مندان جهت خرید پرندگان زینتی و ورود به فعالیت نگهداری از پرندگان زینتی است. امروزه، فضای مجازی و اینترنت باعث ایجاد سهولت بسیار بالایی در امر بررسی و مقایسه و انتخاب موارد موردنیاز در شاخه های مرتبط با تکثیر، پرورش و نگهداری از پرندگان زینتی، سخنگو یا آوازه خوان شده است. اما آنچه مهم تر است، دسترسی به خدمات مشاوره مستقیم جهت داشتن بهترین انتخاب ممکن است که وب سایت و اپلیکیشن مرغابی این امکان را برای اولین بار در ایران برای علاقه مندان و فعالین عرصه پرندگان خانگی (زینتی، سخنگو یا آوازه خوان) فراهم نموده است.

سرفصل ها

کد مطلب : 306
نیازهای اساسی پرندگان زینتی همراه با مزایا و چالش های نگهداری از آنها در منزل

مطالب آموزشی

ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با لپ تاپ در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با لپ تاپ در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با موبایل در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با موبایل در سایت مرغابی
مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
 آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
شیوه ثبت غرفه  در رایانه
شیوه ثبت غرفه در رایانه
 آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
 آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه
آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه

سایر مقالات

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی ارزان و خانگی
آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی ارزان و خانگی
معرفی 130 اسم سگ نر محبوب و ترند+ معنی و تلفظ
معرفی 130 اسم سگ نر محبوب و ترند+ معنی و تلفظ
معرفی 10 مورد از بهترین نژادهای سگ نگهبان ایران و جهان
معرفی 10 مورد از بهترین نژادهای سگ نگهبان ایران و جهان
نحوه نگهداری و مراقب از جوجه رنگی در منزل
نحوه نگهداری و مراقب از جوجه رنگی در منزل
عوامل استرس زا برای پرندگان زینتی
عوامل استرس زا برای پرندگان زینتی
مراحل تبدیل تخم مرغ به جوجه
مراحل تبدیل تخم مرغ به جوجه
راهنمای جامع پرورش مرغ تخمگذار در منزل
راهنمای جامع پرورش مرغ تخمگذار در منزل
بهترین لوازم نگهداری پت برای بهبود زندگی حیوان خانگی شما
بهترین لوازم نگهداری پت برای بهبود زندگی حیوان خانگی شما
5 روش درمان کنه در زنبور عسل
5 روش درمان کنه در زنبور عسل
نحوه صحیح سرلاک دادن به جوجه (قناری، طوطی، عروس هلندی و فنچ) چگونه است؟
نحوه صحیح سرلاک دادن به جوجه (قناری، طوطی، عروس هلندی و فنچ) چگونه است؟

سایر اخبار

سازمان شيلات ايران در خدمت تشكل هاي آبزي پروري/ افزايش توليد ميگو به 100 هزار تن
سازمان شيلات ايران در خدمت تشكل هاي آبزي پروري/ افزايش توليد ميگو به 100 هزار تن
 ایران در رده ۲۳ تولید شیر در جهان قرار دارد
ایران در رده ۲۳ تولید شیر در جهان قرار دارد
افزایش تکثیر ماهی سفید در استان گیلان (رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه چِلَوند آستارا)
افزایش تکثیر ماهی سفید در استان گیلان (رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه چِلَوند آستارا)
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته | ایران پلکس تهران ۱۴۰۳ (Iran Plex)
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته | ایران پلکس تهران ۱۴۰۳ (Iran Plex)
حذف مالیات بر ارزش افزوده عسل و سایر فرآورده های زنبور عسل
حذف مالیات بر ارزش افزوده عسل و سایر فرآورده های زنبور عسل
بیست و دومین نمايشگاه بين المللي تخصصی صنعت دام و طیور، آبزیان و صنایع وابسته ایران – تبریز
بیست و دومین نمايشگاه بين المللي تخصصی صنعت دام و طیور، آبزیان و صنایع وابسته ایران – تبریز
آخرین وضعیت تولید گوشت مرغ در بازار / مرغ کیلویی چند؟
آخرین وضعیت تولید گوشت مرغ در بازار / مرغ کیلویی چند؟
نمایشگاه‌بین‌المللی‌صنعت‌دام،‌ طیـور،‌ آبزیـان، دامپـزشکی‌ و صنایع وابسته شیراز  1403
نمایشگاه‌بین‌المللی‌صنعت‌دام،‌ طیـور،‌ آبزیـان، دامپـزشکی‌ و صنایع وابسته شیراز 1403
نوسانات قیمت تخم مرغ مشکل ساز شد!!
نوسانات قیمت تخم مرغ مشکل ساز شد!!
مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
آرشیو مطالب