شیر خشک دام

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

بدون شک همه می دانند که موجود تازه متولد شده از نظر بدنی ضعیف بوده و برای اینکه بتواند به تدریج قوی شود تنها عامل مهم و تاثیرگذار تغذیه خواهد بود. در دام های سبک و سنگین نیز مانند تمامی جانداران دیگر روزهای اولیه پس از به دنیا آمدن نقش اساسی در آینده و موفقیت گله دام های پرورشی دارد. به ویژه تغذیه روزهای اول یکی از اصول اساسی داشتن دام سالم و دارای بهترین عملکرد نهایی تولید است. به جز آغوز استفاده از جایگزین شیر یا اصطلاحاً شیرخشک دام برای تغذیه گوساله ها می تواند تحت شرایط خاصی مانند محرومیت از شیر مادر به هر دلیل یا کاهش شیر مصرفی برای گوساله ها و بره ها به دلایل اقتصادی توجیه پذیر و عملی باشد.

شیر خشک دام

بسیار مهم است که شیرخشک دارای بهترین فرمول ممکن برای تأمین احتیاجات تغذیه ای گوساله ها یا بره ها باشد و نحوه مصرف، زمان مصرف و برنامه از شیرگیری به بهترین شکل ممکن پی ریزی و انجام شود. اگر ترکیب شیرخشک گوساله دارای فرمول مناسب نباشد، با دما و وسیله شیردهی و روش درست خورانده نشده باشد می تواند باعث اختلال در رشد شود. از سوی دیگر دیرتر از موعد مناسب از شیر گرفتن آن ها نیز می تواند از نظر اقتصادی برای گله به صرفه نباشد.

انواع شیرخشک دام

انواع شیر خشک دام

امروزه با توجه به گسترش روزافزون استفاده از شیرخشک دام در صنعت دامپروری، طیف متنوعی از تولیدات شیرخشک دامی تحت برندهای مختلف در بازار یافت می شوند که تفاوت عمده آن ها در استفاده برای گوساله ها به ترکیب آن و وجود یا عدم وجود افزودنی خورام دام مانند پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها یا ترکیب های نوین ویتامین های مهم مورد نیاز گوساله های در حال رشد برمی گردد.

انتخاب نوع مناسب شیرخشک برای هر گوساله از این لحاظ بسیار مهم است که گوساله ها و بره ها هنوز فاقد سیستم گوارشی دارای قابلیت هضم سلولز و سایر فیبرهای غیر قابل هضم در تک معده ای ها هستند پس باید مواد مغذی مورد نیاز برای این مرحله اساسی از رشد را از خوراک خود دریافت کنند.

به طور خلاصه شیرخشک معمولاٌ به شکل ترکیب شده با آب استفاده می شود و به شکل پودر است که بلافاصله پس از مخلوط شدن با آب دقیقا ظاهری مشابه با شیر پیدا می کند. توجه داشته باشید که شیرخشک از زمان پایان دوره مصرف آغوز تا حتی در مواردی پایان از شیرگیری می تواند مورد مصرف باشد (تدریجاً میزان مصرف به صفر می رسد.

به طور کلی شیر خشک دام با توجه به نوع حیوان و فرایند تولید در انواع مختلفی وجود دارند و در بازار عرضه می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • شیر خشک گاو (شیر خشک گوساله)
 • شیر خشک گوسفند
 • شیر خشک بز
 • شیر خشک اسب
 • شیر خشک شتر

هر کدام از شیر خشک های ذکر شده به عنوان یک ماده غذایی باارزش برای دام های تازه متولد شده به شمار می رود.

فرایند تولید شیر خشک دام

تولید شیر خشک دام دارای گام های مختلفی از جمله استخراج شیر، پاستوریزه کردن، خشک کردن و بسته بندی را شامل می شود. در ادامه هر قسمت از فرایند را به طور مفصل بررسی می کنیم.

 1. استخراج شیر

  شیر، فاکتور اصلی در تولید شیرخشک به حساب می آید، بنابراین اصلی ترین مرحله به دست آوردن شیر از دام های می باشد.

 2. پاستوریزه کردن

  شیر به خودی خود دارای باکتری ها و میکروارگانیسم های مضر می باشد که به کمک پاستوریزه کردن از بین می روند. برای انجام این کار پس از استخراج شیر آن را تا دمای 72 درجه سانتی گراد می رسانند و سپس به سرعت خنک می کنند.

 3. خشک کردن

  پس از پاستوریزه کردن شیر، نوبت به خشک کردن آن می رسد که این کار با قرار گرفتن شیر در خشک کن ها انجام می شود. در این مرحله با اعمال هوای گرم، رطوبت شیر کاهش پیدا می کند و به شکل پودری تبدیل می شود.

 4. بسته بندی

  پس از اتمام فرایندهای بالا و تولید شیر خشک دام، در ظروف مناسب بسته بندی می شوند. بسته بندی های شیر خشک دام معمولا به صورت فله ای، کیسه های 25 کیلویی یا بسته های کوچک تر به صورت عمده یا خرده فروشی مورد استفاده مشتریان قرار می گیرد.

  4 مرحله بالا، گام های اصلی تولید شیر خشک دام به حساب می آید اما با این حال برخ یاز تولیدکنندگان ممکن است به این مراحل مواد افزودنی مانند انواع ویتامین ها و افزودنی های خوراک دام اضافه کنند تا کیفیت این محصولات را تا حد امکان بالا ببرند.

مزایای استفاده از شیرخشک دام در دامپروری

استفاده از شیر خشک دارم یا ترکیب جایگزین در پرورش و تغذیه گوساله ها مثل هر ماده دیگری دارای مزایا و چالش های خاص خود است. این مبحث می تواند بسیار گسترده باشد، اما به طور خلاصه قابل ذکر است که بخش بزرگی از شیرخشک های دام موجود در بازار ممکن است محتوای چربی و پروتئین کمتری نسبت به شیر گاو داشته باشند اما ترکیب آن ها ثبات و عدم تغییر بالایی نسبت به شیر گاوها دارد و شرایط بهداشتی و استانداردهای بسیار مهم تولید که در سلامت و آینده گوساله ها مؤثر است در جایگزین های شیر تولید شده توسط کارخانه ها و شرکت های معتبر قابل اطمینان تر می تواند باشد.

مزایای شیر خشک دام

به ویژه در سیستم صنعتی پرورش دام که گوساله از تقریباً بدو تولد از مادر مسیر مجزایی در زندگی طی می کند، حتی اگر عدم دسترسی و محرومیت از شیر مادر رخ نداده باشد. استفاده از شیر خشک دام به جای شیر گاو یا به عنوان جایگزین بخشی از آن در صورت کسب نظر از مشاورین متخصص و مجرب تغذیه و پرورش گوساله می تواند گزینه ای قابل توجه و بررسی باشد.

مواد تشکیل دهنده شیرخشک دام

مواد تشیل دهنده شیر خشک دام

امروزه اجزای متنوعی در ترکیب شیرخشک دامی یا جایگزین شیر برای گوساله ها استفاده می شوند که می تواند از یک تولیدکننده به تولیدکننده دیگر نوساناتی داشته باشد، اما ترکیباتی مانند موارد زیر را می تواند در برگیرد:

 • چربی یا روغن از منبع دام و به خصوص گیاهی
 • امولسیفایرها یا امولسیون کننده های مجاز چربی در ترکیب محصول مانند لسیتین
 • پودر آب پنیر به ویژه بدون لاکتوز
 • پروتئین آب پنیر
 • پروتئین کازئین شیر
 • شیرخشک اصطلاحاً پس چرخ شده یا بدون چربی گاو
 • اسیدهای آمینه ضروری و مهم مانند لایزین و متیونین و سایر منابع پروتئینی غیر مضر و قابل استفاده برای گوساله ها مانند فرآورده فرعی روغن کشی (کنجاله) یا پودر سویای فراوری شده جهت حذف ترکیبات ضد تغذیه ای سویای خام
 • آنتی اکسیدان های طبیعی یا صنعتی مجاز جهت جلوگیری از فساد و اکسیدشدن مواد مغذی در مدت زمان مجاز نگهداری تا تاریخ انقضای محصول
 • مکمل های دام تخصصی فرموله شده برای گوساله ها و سایر افزودنی های مجاز، مفید و غیر مضر برای گوساله ها

می توان با کسب نظر از مشاور تغذیه و پرورش در گله خود یا سایر مشاورین مجرب و متخصص که در دسترس باشند، لیبل یا برچسب محتوای کیسه یا بسته بندی شیرخشک مخصوص گوساله را خوانده و با مطلع شدن در مورد اجزای آن نسبت به تهیه و استفاده از آن اقدام نمود.

روش استفاده از شیرخشک دام

روش های استفاده از شیر خشک دام

همان طور که اشاره شد، علاوه بر ترکیب شیرخشک گوساله، نحوه آماده سازی و استفاده از آن نیز می تواند بسیار مهم و تعیین کننده باشد. روش استفاده درست از شیر خشک دام برای گوساله ها توسط شرکت تولیدکننده بر روی بسته بندی آن ذکر شده یا توسط کارشناسان و نمایندگان فنی شرکت تولیدکننده به سهولت باید در اختیار دامداران قرار گیرد. همچنین، مشاور تغذیه و پرورش گله و سایر مشاورین مطلع و مجرب نیز می توانند در این زمینه کمک کنند.

به طور خلاصه این موارد در نحوه آماده سازی و استفاده از شیرخشک دامی مهم هستند:

 • میزان مصرف آن باید به گونه ای باشد که تحت شرایط عادی گوساله در زمان از شیرگیری حداقل به وزنی معادل دوبرابر وزن تولد برسد.
 • وسایل اندازه گیری مانند ترازو باید کالیبره بوده و دقت کافی را داشته باشند. همچنین فردی که مسئول ساختن شیرخشک مایع از پودر شیر خشک دامی است نیز باید دقت و آموزش های لازمه را کسب نموده باشد.
 • آب مصرفی باید تمیز و بهداشتی باشد و همچنین دمای آن برای ترکیب با پودر شیرخشک حدود 43 درجه سانتیگراد در منابع ذکر شده است که بعد از مخلوط کردن و در زمان مصرف باید به 38 درجه برسد. گرمتر یا سردتر بودن قابل توجه دمای آب مصرفی می تواند عواقب خاص به دنبال داشته باشد.
 • وسایل نگهداری، توزیع و مصرف شیرخشک بسیار مهم هستند تا هر گوساله میزان نسبتاً دقیق مورد نیاز خود را در زمان مناسب و با داشتن شرایط مورد قبول از هر لحاظ داشته باشد. به همین دلیل می توان از مخازن و دستگاه های پاستوریزه کننده، گرم کن، گرم نگهدار و تقسیم شیر موجود در بازار که برخی اتوماتیک و پیشرفته نیز هستند، استفاده نمود.

قیمت شیرخشک دام

امروزه قیمت های متنوعی با توجه به تنوع کیفیت و برند و شیرخشک دام در بازار قابل مشاهده است. عامل اصلی تعیین کننده قیمت می تواند اجزای بکاررفته در ترکیب شیرخشک دام و دسترسی به آن ها در بازار داخلی هر کشور با توجه به شرایط در هر زمان باشد. با توجه به محتوای بالای پروتئین این محصول، موارد تامین کننده پروتئین در ترکیب و کیفیت آن در کنار منابع چربی، ویتامین ها و... در تعیین قیمت محصول بسیار مهم هستند.

خرید شیر خشک دام

خرید شیرخشک دام

با توجه به مجموع مواردی که گفته شد، اهمیت و دقت انتخاب بهترین شیرخشک دام برای سلامت و آینده گوساله ها یا بره ها جایگاهی حیاتی دارد. هرچقدر وقت گذاشته شود و بین گزینه های موجود در بازار مقایسه و بررسی صورت گیرد، بیشتر جهت کسب اطمینان از سلامت و آینده گوساله ها یا بره ها یا بزغاله ها می تواند مفید و سرنوشت ساز باشد.

امروزه با وجود دسترسی به اینترنت و وب سایت های جامعی مانند مرغابی شما می توانید با دقت و سهولت بیشتری نسبت به قبل در هر زمان و مکان جهت انتخاب و خرید شیر خشک دام با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت اقدام نمایید.