روغن و پودر چربی

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

روغن طیور و پودر چربی

تغذیه یکی از اساسی ترین بخش ها برای جوجه ها و طیور به شمار می رود که معمولا بیش از 70 درصد هزینه ها را شامل می شود. معمولا بیشتر حجم غذایی طیور را غلات تشکیل می دهد و کمترین میزان چربی را شامل می شود که برای حل این مشکل از روغن طیور و انواع پودر چربی مخصوص پرندگان استفاده می شود. معمولا از روغن خوراک طیور و پودرهای چربی به صورت ترکیبی با دیگر مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند خوراک را برای پرندگان خوشمزه تر و هضم آن را راحت تر کند.

روغن طیور چیست؟

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، روغنی که به خوراک طیور اضافه گردد، روغن طیور نام دارد. این روغن باعث افزایش انرژی پرندگان می شود و میزان کالری دریافتی بدن این حیوانات را تا حد زیادی بالا میبرد. لازم به ذکر است که بدانید ویتامین های محلول در چربی به سرعت جذب می شوند؛ از این رو تقاضا برای خرید آن ها بالا است.

روغن سویا، روغن کلزا، روغن کتان و ذرت از جمله مهم ترین و پر تقاضاترین روغن ها در صنعت طیور هستند که در جیره غذایی پرندگان مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از روغن طیور چیست؟

استفاده از روغن طیور در جیره غذایی پرندگان به ارتقای سلامت و عملکرد بهتر پرنده کمک می کند. از جمله مهم ترین مزایای آن شامل موارد زیر می باشد:

 1. تامین انرژی: روغن ها منبع بسیاری خوبی برای تامین انرژی مورد نیاز روزانه پرندگان هستند.
 2. حاوی امگا 6: یکی از ویژگی های برتر روغن طیور این است که حاوی مقدار زیادی امگا 6 است. امگا 6 تاثیر و اهمیت بالایی در حفظ سلامتی قلب، عملکرد سیستم عصبی و سایر عملکردهای فیزیولوژیک دارند.
 3. ویتامین E: ویتامین E یکی از بهترین ویتامین هایی است که حاوی مقادیر آنتی اکسیدانی بسیار زیادی است که می تواند سلول ها را از خطرات و آسیب ها دور نگه دارد.
 4. کمک به جذب بهتر مواد معدنی: حضور چربی ها در جیره غذایی طیور می تواند به جذب مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و پتاسیم کمک کند.
 5. افزایش کیفیت گوشت: وجود مقداری روغن و چربی در تغذیه پرندگان و طیور می تواند در خوش طعم شدن گوشت موثر باشد؛ از این رو سبب افزایش کیفیت گوشت نیز می شود.

انواع روغن طیور

روغن طیور که در جیره غذایی پرندگان قرار دارد، با توجه به نیازهای آن ها در انواع مختلفی وجود دارند. انواع روغن طیوری موجود در ایران شامل موارد زیر است:

 • روغن های گیاهی

  روغن های گیاهی یکی از انواع روغن های مورد استفاده در جیره غذایی طیور است که معمولا به دو شکل خام و فراوری شده در صنعت وجود داشته و در بازار عرضه می شود. از مهم ترین روغن های طیور گیاهی می توان به روغن سویا، روغن کلزا و آفتابگردان اشاره کرد که معمولا تفاوتی زیادی در سطح انرژی تولیدی ندارند اما از دلایلی که می توان برای تمایز آن ها در نظر گرفت، ویژگی های ظاهری و کیفی است. از جمله این ویژگی های ظاهری و کیفی می توان به رنگ، تیرگی یا روشنی، بو، خالص بودن یا وجود ناخالصی و... شمارش نمود.

 • روغن ماهی

  امگا 3 و اسیدهای چرب مفید یکی از مهم ترین و موادی هستند که باید از طریق جیره غذایی در بدن طیور تامین شود. روغن ماهی یکی از روغن های طیوری است که دارای اسیدهای چرب به خصوص امگا 3 است. توجه داشته باشید که هرچقدر وجود اسیدهای چرب غیر اشباع در روغن مفید است اما وجود درصد بالای آن ها باعث می شود که روغن مقاومت کمتری در برابر آسیب های اکسیداتیو داشته باشد.

 • روغن یا پیه کشتارگاهی

  یکی از منابع چربی که به منشا دامی در جیره غذایی طیور مورد استفاده قرار می گیرد، پیه کشتارگاهی است. این روغن نسبت به دیگر انواع ذکر شده کیفیت نسبتا پایین تری دارد که همین موضوع باعث می شود تا در صورت کمبود بودجه بتوان از آن ها استفاده کرد؛ زیرا صرفه اقتصادی دارد.

 • روغن های متفرقه مانند پسماندهای صنعت غذایی

  یکی از انواع روغن طیور که رایج نیستند اما در شرایطی می توان از آن ها استفاده کرد، روغن های پسماند صنعت غذایی است. اگر تنهای گزینه در دسترس این روغن های باشند، پس از تصفیه، شفاف سازی و انجام برخی آزمایش ها که جزو استانداردهای مهم به شمار می رود، می توان تحت نظر پزشک متخصص در این حوزه، داخل جیره غذایی طیور گنجانده شود.

نکات مهم خرید روغن طیوری

هنگام خرید روغن طیوری باید برخی از موارد را بررسی کنید تا بتوانید خرید مناسبی داشته باشید که از جمله مهم ترین موارد آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن استاندارهای الزامی توسط نهادهای ناظر و معتبر
 • داشتن رنگ و بوی طبیعی
 • یکنواختی و همگنی مناسب
 • در نظر گرفتن نسبت های مناسب برای چربی اشباع و غیر اشباع در ترکیب روغن
 • دارای عدد پراکسید زیر 10
 • حاوی روغن های آنتی اکسیدان افزوده

دلایل استفاده از روغن طیور

استفاده از روغن طیور علاوه بر موارد بالا می تواند بر کیفیت تخم مرغ های پولت نیز تاثیرگذار باشد. بسیاری از صاحبان مرغداری زمانی که متوجه می شوند روند تولید و کیفیت تخم مرغ ها کاهش یافته است، برای افزایش کیفیت هرچه بهتر آن ها، مقداری روغن طیور را در جیره غذایی این حیوانات اضافه می کنند.

همچنین برخی از روغن ها می تواند استرس را در مرغ ها کاهش دهد و با اثرگذاری بر تحریک کمتر مغز، سطح استرس را نیز کاهش دهند.

قیمت روغن طیور

روغن های طیور در انواع مختلفی وجود دارند که خواص و تاثیرات متفاوتی نیز خواهند داشت؛ از این رو هرکدام دارای قیمت متفاوتی هستند و نمی توان مبلغ ثابتی را برای آن در نظر گرفت. همچنین وارداتی بودن برخی از روغن های طیور مزید بر علتی است که نتوان قیمت ثابتی برای آن استفاده کرد.

خرید روغن طیور

بسیاری از افرادی که دارای مرغداری هستند و کارهای پرورش طیور را انجام می دهند به دنبال خرید روغن طیور باکیفیتی هستند. امروزه سایت های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که می توانید اقدام به خرید روغن طیور درجه یک با کیفیت بالا کنید. مرغابی یکی از سایت های فعال در این حوزه است که شما می توانید اقدام به خرید روغن طیور درجه یک کنید و همچنین در صورت بروز مشکل به طور مستقیم با تامین کننده در ارتباط باشید.