متیونین

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

متیونین

اسیدهای آمینه متیونین جزو مهم ترین اسیدهای آمینه در جیره دام و طیور هستند که در طیور به دلیل قرارگرفتن جزو اسیدهای آمینه محدودکننده یا ملزم به تأمین از طریق خوراک (اسیدهای آمینه ضروری/ عدم امکان تولید در بدن) دارای حساسیت بسیار بالایی هستند. تأمین اسیدآمینه متیونین امروزه در کنار برخی اسیدهای آمینه دیگر مانند ترئونین، تریپتوفان، آرژنین، ایزولوسین و والین و... در جیره گله ها و سالن های مرغداری (به شکل مستقیماً افزوده شده به خوراک) جزو موارد بسیار رایج و حتی می توان گفت الزامی است.

متیونین

به دلیل افزایش سرعت رشد و راندمان عملکرد در گله های تجاری مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار (پولت) عمدتاً تأمین نیاز به اسیدهای آمینه ضروری مانند متیونین تنها از طریق مقادیر موجود درنهاده های طیورو به ویژهکنجاله سویاو ذرت (بخش اعظم دان طیور صنعتی را شامل می شوند) قابل تصور نیست. به همین دلیل است که دسترسی به فرم سنتتیک و نسبتاً خالص این اسیدهای آمینه جهت افزودن به فرمولخوراک طیورو نهایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نکته بسیار مهم این است که باید مرغدار یا مشاور جیره یا هر نیروی انسانی مسئول تنظیم و تولید فرمول خوراک از میزان، نحوه و فرم شیمیایی مناسب اسیدآمینه متیونین مورد استفاده در جیره و سایر موارد اساسی مربوطه شناخت و آگاهی کافی را داشته باشد یا مشاوره لازم را کسب کند تا بتواند محصول متیونین طیوری مناسب را در بازار انتخاب و جهت استفاده در فرمول جیره گله طیور خود تهیه کند.

لازم به ذکر است که در گله های دام اغلب فرم پوشش دار یا محافظت شده این اسیدآمینه (متیونین محافظت شده یا متیونین پوشش دار) در بخش های خاصی از گله مانند گاوهای سوپر تولید که تأمین بدنی (از طریق میکروارگانیسم های هم زیست با حیوان در شکمبه) و تأمین جیره ای این اسیدآمینه کفاف تولید بالای آنها را نمی دهد، استفاده می شود تا با عبور از شکمبه و عدم تجزیه و استفاده توسط میکروارگانیزم های موجود در این قسمت به روده باریک رسیده و در آنجا جذب و مورد استفاده حیوان قرار گیرد.

دی متیونین و ال متیونین

ال متیونین

فرم شیمیایی و به بیان بهتر فرم ایزومری اسیدهای آمینه مورد استفاده در جیره طیور بسیار مهم است، زیرا در مورد طیور فرم قابل استفاده اسیدهای آمینه ضروری فرم ال (L) است. البته فرم دی (D) نیز قابل استفاده است، اما باید از طریق واکنش آنزیمی در بدن به شکل اِل تبدیل شود که مستلزم مصرف انرژی بیشتر و کاهش راندمان مصرف اسیدهای آمینه در بدن است (دارای زیست فراهمی کمتر). این موضوع می تواند در مورد آنالوگ ها یا ترکیبات مشابه متیونین که به جای آن در فرمول خوراک استفاده می شوند نیز صادق باشد.

امروزه با پیشرفت هایی که در فرایندهای تولید تخمیری یا سایر روش های تولید اسیدهای آمینه ضروری رخ داده امکان تولید آسان تر و کم هزینه تر اِل متیونین و در نتیجه دسترسی بیشتر به این ایزومر (فرم ایزومری) اسیدآمینه متیونین در بازار شده است. فرم کریستالی یا پودری اسیدآمینه متیونین در فرم اِل متیونین در حال حاضر به سهولت قابل تهیه در بازار است و فرم مایع (عمدتاً هیدروکسی آنالوگ یا هیدروکسیل آنالوگ) این اسیدآمینه نیز به دلیل امکان استفاده آسان تر و دقیق تر در میکس خوراک در بازار دارای طرفداران خاص خود است (به خصوص در بین کارخانه های خوراک دام و طیور).

برندهای مطرح متیونین (متونین دگوسا یا ایوانیک، سومیتومو، سی جی، می هُوا و...)

متیونین دگوسا

با توجه به اینکه امروزه اسیدآمینه متیونین به یکی از نهاده های استراتژیک و بسیار مهم درخوراک دامو به ویژه طیور در سرتاسر جهان تبدیل شده است، بدیهی است که هلدینگ های عظیم و قدرتمندی در سطح جهان بر روی تولید این اسیدآمینه و سایر اسیدهای آمینه ضروری جیره دام و طیور تمرکز نموده باشند. در بین طیف گسترده و تنوعی از شرکت ها که به تولید متیونین و لیزین برای صنعت دام و طیور اشتغال دارند، برخی بیش از سایرین نام آور و مطرح هستند که به مواردی مانند سابقه فعالیت و تولید، گستردگی و پوشش تولید و پخشش محصولات و کیفیت محصولات و... برمی گردد.

در ایران برندهایی مانند برند اصالتاً آلمانی ایوانیک یا دگوسا، برند سومیتومو با اصالت ژاپنی، برند دارای ریشه فرانسوی با نام اَدیسئو، برند اروپایی دی اس ام با ریشه هلند، برند سی جی با اصالت کره جنوبی، برند برتر چینی میهوا و... بیشتر شناخته شده و صاحب اعتبار هستند که همگی هلدینگ ها یا مجموعه شرکت های عظیم تولیدی با زیرشاخه صنایع شیمیایی و تولید نهاده های غیرکشاورزی صنعت خوراک دام و طیور (افزودنی های خوراک) هستند و طیف بسیار گسترده ای از محصولات و از جمله اسیدهای آمینه هایافزودنی خوراک دامرا تولید می کنند.

متیونین طیوری

متیونین طیور

همان طور که اشاره شد، اسیدآمینه متیونین (عمدتاً اِل-متیونین) در صنعت طیور بیش از صنعت دام حیاتی و مورد نیاز است که فرم سنتتیک یا تولیدی در صنعت به شکل نسبتاً خالص (معمولاً حداقل خلوص متیونین حدود 99 درصد) و به فرم غیرپوشش دار شامل می شود. اصولاً ال متیونین غیرپوشش دار با خلوص بالا با گرید یا درجه خوراک دام و طیور در بازار تحت عنوان متیونین طیوری شناخته می شود که می توان جهت اطمینان بالاتر و اخذ مشخصات بیشتر محصول از طریق نمایندگان یا فروشندگان معتبر و دست اول نصبت به تهیه گواهی آنالیز محصول اقدام نمود.

قیمت متیونین

با توجه به طیف مشخصات و برندهای تولید کننده که عنوان شد، بدیهی است که تفاوت های معقولی بین قیمت محصولات اسیدهای آمینه گِرِید یا درجه خوراک دام و طیور و از جمله متیونین طیوری و متیونین دامی (نوع دامی عمدتاً محافظت شده یا پوشش دار) در بازار وابسته به برند تولیدکننده، درجه خلوص و فرم شیمیایی (D یا L یا DL) و... وجود داشته باشد. مهم است که از منابع معتبر و باسابقه جهت اخذ قیمت و مولفه های دخیل در قیمت گذاری کسب اطلاع شود و خرید متیونین طیوری یا دامی صورت گیرد تا بهترین کیفیت و اصالت محصول در کنار بهترین قیمت حاصل شود.

خرید متیونین

خرید متیونین

با توجه به اهمیت متیونین طیوری یا متیونین دامی و سایر اسیدآمینه های خالص افزودنی به خوراک دام و طیور در سلامت و عملکرد گله های مدرن و صنعتی دام و طیور، هرچقدر برای بررسی و مقایسه محصولات موجود در بازار از لحاظ مختلف (آنالیز محصول، کیفیت و اصالت، قیمت و...) وقت گذاشته شود، بیهوده نیست. امروزه با دسترسی به اینترنت این امکان فراهم شده که تقریباً در هر زمان و در هر مکانی بتوان با سهولت به مقایسه و بررسی و سپس انتخاب و خرید محصول مورد نظر پرداخت.

به ویژه دسترسی به سامانه های جامع دام، طیور و آبزیان که در ایران برای اولین بار در وب سایت هایی مانندمرغابیظاهر شده است، باعث شده تا بتوان هم از در بین طیف گسترده ای از نمایندگان و فروشندگان برندهای تولیدکننده اسیدهای آمینه طیوری و دامی به جستجو، بررسی و انتخاب پرداخت و هم از بین مشاورین تغذیه و پرورش، مدیریت سالن و تولید خوراک دام و طیور به انتخاب و به خدمت گرفتن بهترین گزینه ها جهت تهیه فرمول خوراک، انتخاب بهترین مواد اولیه و از جمله اسیدهای آمینه خالص و تولید فرمول خوراک جهت خوراک دهی اصولی به دام و طیور پرداخت.