نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها
نگهداری از پرندگان زینتی در جامعه بشری آن قدر از قدیم محبوب بوده است که تقریباً قدمتی به درازای تمدن بشری دارد. به ویژه پرندگانی که علاوه بر زیبایی و درخشندگی رنگ پرها و بدن خود، ویژگی هایی مانند هوش بالا، توان تقلید حرکات و حرف زدن انسان و ... را دارند، بسیار محبوب بوده اند.

نگهداری از پرندگان زینتی در جامعه بشری آن قدر از قدیم محبوب بوده است که تقریباً قدمتی به درازای تمدن بشری دارد. به ویژه پرندگانی که علاوه بر زیبایی و درخشندگی رنگ پرها و بدن خود، ویژگی هایی مانند هوش بالا، توان تقلید حرکات و حرف زدن انسان و ... را دارند، بسیار محبوب بوده اند و هنوز نیز نگهداری از آنها یکی از تفریحات محبوب بشری است. قدمت هم نشینی انسان و پرندگان زینتی آن قدر زیاد است که در تمدن سومری (به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری) عبارت سوبورا (Subura) برای اشاره به پرندگان زینتی درون قفس استفاده می شد. برخی از منابع عنوان نموده اند که در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح، یک پزشک ایرانی در مکتوبات خود از اینکه برخی پرندگان زینتی در درون قفس قادر به صحبت کردن هستند ابراز شگفتی نموده است. او حتی ابراز نموده است که برخی از این پرندگان که در ایران پرورش یافته اند قادر به یادگیری کلمات زبان یونانی نیز هستند. زمانی که اسکندر مقدونی در سال 327 قبل از میلاد مسیح شروع به تصرف بخش هایی از هند نمود و تلاش خود را برای تسخیر هند آغاز نمود، برخی ژنرال های او مانند نارخوس و اونسیکریتوس و همچنین خود اسکندر شروع به نگهداری و پرورش طوطی های بومی هندی برای سرگرمی خود نمودند که امروزه همین طوطی ها تحت عنوان نژاد شاه طوطی هندی یا طوطی اسکندر به یکی از معروف ترین و محبوب ترین پرندگان زینتی در جهان تبدیل شده اند.

همان طور که مشاهده شد، قدمت و محبوبیت فعالیت پرورش و نگهداری از پرندگان زینتی در ایران و جهان بسیار ریشه دار است و این موضوع نشان دهنده اهمیت و محبوبیت این فعالیت در ایران و جهان است. برخی گونه های پرندگان که در طول تاریخ به خوبی شناخته شده اند و امروز بسیار برای پرورش و نگهداری در کنار انسان ها رایج هستند، می توانند در صورت رعایت موارد لازمه به بهترین و مهربان ترین دوست و یار انسان تبدیل شوند. همه گونه های رایج پرندگان زینتی و قابل نگهداری در منزل به یک شکل یکسان با زندگی در کنار انسان برخورد نمی کنند و هر فرد علاقه مند به نگهداری پرندگان زینتی باید با توجه به اخلاق، سلایق و شرایط زندگی خود، گونه مناسب را انتخاب نماید. با توجه به این موضوع، توصیه می شود که قبل از آوردن یک پرنده یا چند پرنده زینتی به منزل، بررسی های لازم جهت انتخاب پرنده مناسب و لحاظ نمودن شرایط مناسب برای آن با توجه به شرایط خود اقدام شود.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

به همین جهت است که اخذ مشاوره از یک فرد متخصص و مجرب چه به عنوان مشاور جهت انتخاب یا به عنوان فروشنده پرندگان زینتی، یک اصل بدیهی و اولین امر لازم برای انتخاب و خرید پرندگان زینتی است. با تأکید و توصیه به انجام این مهم، در ادامه مطلب مختصری پیرامون تعدادی از رایج ترین و محبوب ترین پرندگان زینتی و احتیاجات و شرایط خاص نگهداری از آنها پرداخته خواهد شد.

رایج ترین و محبوب ترین پرندگان زینتی در ایران و جهان:
مرغ عشق (Budgies or Budgerigars parakeets):

مرغ عشق را شاید بتوان محبوب ترین پرنده خانگی در سراسر دنیا و ایران دانست که برای اکثر ایرانیان یادآور صفای خانه های قدیمی و دوران کودکی است. این عضو خانواده طوطی سانان با جثه کوچک و ترکیب رنگ متنوع، از قدیم در کنار پرندگانی مانند انواع کبوترها، قناری ها و طوطی های سبز هندی جزو رایج ترین پرندگان زینتی در ایران بوده اند. در صورت آموزش و مراقبت مناسب، مرغ عشق به یک دوست مهربان و بسیار دوست داشتنی برای انسان تبدیل می شود. البته این گونه جزو گونه های دارای احتیاجات نگهداری آسان و کم در بین پرندگان زینتی هستند که یکی از دلایل گسترش کم نظیر آنها در سراسر دنیا و ایران است.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

اگر آموزش آنها در سنین نسبتاً پایین آغاز شود، می توانند به یار بسیار مهربان صاحب خود تبدیل شوند، زیرا آنها به راحتی با انسانی که صاحب و نگهدار آنها است، پیوند عاطفی قدرتمندی برقرار نموده و وابستگی دوطرفه بین مرغ عشق و صاحبش شکل می گیرد. مرغ عشق ها، تنوع ترکیب رنگ بالا و زیبایی قابل توجهی دارند که از رنگ سبز نئون، زرد، آبی، آبی متمایل به بنفش تا رنگ آبی روشن را همراه با خطوط مشکی باریک بر روی سر، بال ها و پشت در برمی گیرد. همچنین، آن ها پرندگان بازیگوش و فعالی هستند که مشتاق خوشحال نمودن صاحب خود هستند. حتی توانایی یادگیری تقلید سخن گفتن نیز در آنها وجود دارد که ممکن است با آموزش مناسب در آنها فعال شود.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

مرغ عشق می تواند با صدای آواز و چهچه خود باعث ایجاد فضای شاد و پرنشاطی در اطراف خود شود. درست است که می توان آنها را به صورت تکی نیز نگهداری نمود، اما این موضوع نیز معمولاً توصیه می شود که نگهداری آنها به صورت چندتایی و به ویژه به صورت جفت می تواند بهتر باشد. به هر حال، با توجه به فراوانی مرغ عشق ها، قدمت پرورش و شناخت بالایی که در مورد آنها در ایران وجود دارد، می توانند یک گزینه مناسب و دارای سهولت بالا در نگهداری برای افراد مختلف باشند. وزن معمول آنها حدود 30 گرم است و طول بدن آنها به عددی بین حدود 15 تا 20 سانتیمتر می رسد. اگر شرایط نگهداری مناسب برای آنها برقرار باشد، بین 7 تا 15 سال می توانند عمر کنند.

عروس هلندی (Cockatiels):

کوکاتیل ها که در ایران با نام عروس هلندی شناخته می شوند، جزو گونه های احساسی و عاطفی و اجتماعی پرندگان زینتی هستند. آنها عمدتاً به ترکیب رنگ های کلاسیک (ترکیبی از خاکستری و سفید و زرد)، لوتینو (رنگ غالب بدن زرد و سپید) و آلبینو یا زال (کاملاً سپید) همراه با دو لکه رنگی مشابه گلگون شدن گونه ها در دو طرف صورت خود یافت می شوند که البته در تیپ آلبینو این لکه های رنگی گونه ها وجود ندارد. نکته جالب توجه این است که عروس هلندی مانند برخی از طوطی سانان دیگر مانند کاکاتوها (Cockatoos) به داشتن تاجی زیبا از پرهای سپید یا طلایی یا رنگ های دیگر در بالای سر خود شهره است.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

این گونه های خانواده طوطی سانان می توانند از طریق تاج خود حتی احساس خود را در لحظه با دوست انسانی خود به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، اگر تاج پرنده کاملاً صاف و ایستاده باشد، می تواند نشانه احساسات هیجانی مانند ترس یا عصبانیت یا شگفتی باشد. همچنین، توان یادگیری تقلید کلمات نیز برای این گونه مانند برخی دیگر از گونه های طوطی سانان قابل ایجاد است. دیده شده که حتی عروس هلندی ها صدای زنگ تلفن و آژیر یا بوق را در فضای باز یاد گرفته و تقلید می کنند. نکته دیگر در مورد عروس هلندی این است که معمولاً جنس ماده جزو ملایم ترین پرندگان خانگی است، ولی جنس نر کمی ممکن است تمایل به بدخلقی داشته باشد. البته همه چیز به آموزش درست برمی گردد و جنس نر می تواند توان تقلید صدا و کلمات بیشتری نیز داشته باشد.

عروس هلندی صدای سوت خاص خود را دارد که به خوبی توسط افراد با تجربه قابل شناسایی است و درآوردن این صدا از خود توسط یک عروس هلندی برای جلب توجه یا خواستن چیزی از صاحب خود استفاده می شود. این پرندگان کوچک جثه بسیار باهوش، میل ارتباط اجتماعی بالایی دارند و به توجه و اختصاص وقت از طرف صاحب خود نیاز قابل توجهی دارند. به این موضوع باید توجه شود تا از افسردگی و بدخلقی ها و سایر عوارض متعاقب آن جلوگیری شود. حتی توصیه شده که عروس هلندی ها به صورت جفت (البته از نظر سازگار بودن با هم دقت شود) نگهداری شوند تا مواقعی که اجبار به ترک خانه وجود دارد، دچار افسردگی نشوند. اصولاً عروس هلندی به توجه قابل توجهی از سمت صاحب خود نیاز دارد تا روحیه و شادابی خود را حفظ کند.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

نکته دیگری که باید موردتوجه قرار گیرد، نیاز آن ها به یک قفس نسبتاً بزرگ با وسایل بازی و سرگرم کننده کافی است که آن ها در درون آن احساس راحتی داشته و فعالیت کافی را در ساعات درون قفس بودن داشته باشند. البته بعد از آموزش کافی، عروس هلندی ها نیاز به ساعاتی در روز جهت خروج از قفس و کمی فعالیت و پرواز در فضای ایمن (با کسب اطمینان کافی از باز نبودن خروجی ها و عدم حضور هر عامل تهدیدکننده دیگر) نیز دارند. عروس هلندی ها معمولاً وزنی معادل 85 گرم دارند که با طول بدن حدود 30 تا 35 سانتیمتر همراه است و در صورت ایجاد کیفیت مناسب زندگی، می توانند تا 15 یا 20 سال نیز عمر کنند. حتی در مواردی طول عمر تا 30 سال نیز در بین آنها مشاهده شده است.

کبوترها (Doves/pigeons):

کبوترها قدمت همزیستی بسیار طولانی با بشر دارند و حتی جزو نمادها و سمبل های آزادی، خیر و نیکی در تمدن های مختلف به حساب می آیند. آن ها علاوه بر زیست در کنار انسان به عنوان یک همراه دوست داشتنی، در برخی دوره های تاریخی و برخی کشورها مورداستفاده خوراکی (به ویژه هنوز در کشورهای شمال آفریقا مانند تونس و مراکش رایج است)، حمل و نقل نامه ها و پیام ها و تولید کود برای مصارف باغبانی و... نیز قرار گرفته اند. در ایران نیز برج های کبوترخانه به عنوان یکی از نمادهای تاریخی چشمگیر هنوز در سراسر ایران قابل مشاهده هستند و حتی برخی نیز هنوز فعال هستند.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

نگهداری از کبوترها در مقایسه با سایر انواع پرندگان نسبتاً آسان و کم هزینه تر است و سرعت و سهولت تکثیر و زادوولد نسبتاً بالایی نیز دارند. حتی نگهداری از کبوترها برای افرادی که برنامه زندگی و کار نسبتاً شلوغ تری دارند نیز نسبت به سایر پرندگان خانگی راحت تر است. آنها به خوبی به صاحب خود عادت نموده و ملایم و دوست داشتنی و حتی به نوعی اعتیادآور هستند، اما باید دقت نمود با افزایش تعداد آنها، گله کبوترها برای همسایگان و دالان های تردد هوایی (نزدیک فرودگاه ها) مشکل ساز نشوند. همان طور که پیداست، کبوترها نیز پرندگانی بسیار اجتماعی هستند که اگر قصد نگهداری تکی از آنها وجود داشته باشد، به زمان قابل توجهی جهت پرواز و فعالیت نیاز دارند.

نکته مهمی که در مورد کبوترها ممکن است در طراحی محل نگهداری آنها و ایجاد شرایط مناسب زیست برای آن ها مورد غفلت واقع شود این است که بر خلاف طوطی سانان، کبوترها نمی توانند از میله های قفس خود را بالا و پایین بکشند. آنها در عوض این کار، از یک سمت یا یک میله به سمت یا میله دیگر می پرند یا پرواز می کنند. گرچه نژادهای بسیار متنوعی از کبوترها با جثه، رنگ و تحمل شرایط مختلف وجود دارد، اما می توان به طور میانگین وزنی حدود 150 تا 250 گرم و طول بدن حدود 28 تا 35 سانتیمتر برای آنها متصور بود و طول عمر آنها وابسته به شرایط و کیفیت زندگی از حدود 8 تا 15 سال متغیر است.

قناری ها (Canaries):

شاید نیازی نباشد که در مورد عمق رابطه قناری ها با انسان ها در طول تاریخ به عنوان یک پرنده خانگی دارای ظاهر و صدای زیبا توضیح مفصلی داده شود. به ویژه در ایران، قناری ها نفوذی عمیق در فرهنگ دارند و به راحتی می توان در ادبیات ایران زمین آنها را به وفور یافت. قناری ها گونه ای بسیار متنوع از پرندگان خانگی و زینتی هستند که در برخی منابع تا بیش از 200 نژاد از آنها ذکر شده است. آنها پرنده هایی خجالتی تر نسبت به سایر پرندگان زینتی هستند که چندان علاقه ای به لمس شدن و اصطلاحاً دستی شدن (برخلاف برخی از طوطی سانان) ندارند. پس به تمرین و آموزش بیشتری برای غلبه بر ترس و پیوند بین صاحب و پرنده نیاز است. قناری ها نیز مانند بسیاری از گونه های پرندگان زینتی و خانگی به قفسی مناسب و دارای ابعاد مناسب برای فعالیت و پرواز نیاز دارند تا شادی و سلامتی آنها حفظ شود.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

در واقع، آن صدای آواز زیبای قناری که شهره خاص و عام است را باید تنها از قناری های نر انتظار داشت. اما اگر صدای چهچه قناری در درجه اول موارد موردعلاقه فرد در قناری نباشد و صرفاً داشتن دوستی آرام و زیبا و شیرین مدنظر باشد، قناری های ماده نیز گزینه های خوبی هستند. قناری ها به رنگ های متنوعی از سبز و نارنجی تا قهوه ای موجود هستند که مشهورترین رنگ قناری ها، رنگ زردی خاص است که به "زرد قناری" مشهور است. این پرندگان زیبا و دلربای کوچک جثه، گرچه گزینه ای بسیار رایج و مشهور در میان پرندگان خانگی و زینتی هستند، اما باید افراد مبتدی در مورد شرایط نگهداری آنها و احتیاجات آنها دقت کافی را به کار برند. به عنوان مثال، به راحتی هر عامل تهدید کننده جزئی می تواند استرس بالایی به آنها وارد کند و عوارض خود را به دنبال دارد. آنها معمولاً وزنی حتی کمتر از 28 گرم و طول بدنی حدود 10 تا 20 سانتیمتر دارند که می توان در شرایط بهینه انتظار طول عمری 9 تا 10 سال از آنها داشت که طول عمر تا 15 سال و حتی بیشتر نیز در آنها دیده شده است.

فنچ ها (Finches):

فنچ ها که گروهی بسیار معروف از پرندگان زینتی کوچک اندازه هستند، از خانواده سهره ها هستند و طیف گسترده ای از نژادهای مختلف را از فنچ راه راه (فنچ گوره خری) تا فنچ جاوه ای و گلدین یا طلایی یا رنگین کمانی (یکی از مشهورترین و زیباترین اعضای خانواده فنچ ها) شامل می شوند. این پرنده زینتی در ایران رواج و محبوبیت بالایی دارد و حتی همتای قناری ها نیز به شمار آورده شده که می توان آنها را در کنار هم نیز با ایجاد شرایط مناسب نگهداری نمود (حتماً با کسب راهنمایی از افراد متخصص و مجرب). نگهداری از فنچ ها به دلیل مقاومت نسبتاً بالای آنها، چندان در منزل و برای افراد مبتدی چالش زا نیست. گرچه چندان لمس شدن توسط انسان را نمی پسندند، اما رابطه نسبتاً عمیقی با صاحب خود برقرار می کنند. همچنین، پیشنهاد شده که با توجه به رابطه اجتماعی قوی که با همنوعان خود دارند، به صورت گروهی یا جفتی نگهداری شوند. فضای نگهداری و قفس آنها باید به اندازه ای باشد که حداقل بتوانند در داخل آن بال ها را به راحتی تکان داده و از یک طرف به طرف دیگر پرواز کوتاهی داشته باشند یا بپرند. طول عمر آنها به حدود 5 سال می رسد (گرچه در برخی گونه های فنچ نا 11 سال نیز مشاهده شده است) و قدی تا نهایتاً حدود دوازده و نیم سانت خواهند داشت.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها
طوطی ماکائو یا آرا به رنگ آبی سنبلی و قرمز (Macaws):

طوطی گونه ماکائو که به جثه بزرگ و رنگ آبی سنبلی (Hyacinth Macaws) یا قرمز (scarlet macaw) خود مشهور است، بزرگ ترین گونه طوطی سانان است که همین موضوع نیازهای خاص نگهداری آنها را نشان می دهد. این پرنده های بزرگ اما مهربان (به ویژه نوع آبی سنبلی) می توانند دوستانی همیشگی و دارای عمق دوستی بالا برای انسان باشند. آن ها به رغم جثه غول آسای خود در بین طوطی ها، بسیار اجتماعی و وابسته به نوازش و محبت صاحب خود هستند. ناحیه زرد رنگ اطراف چشم و منقار آنها باعث ظاهری مشابه لبخند به لب بودن در آنها شده است که بر جذابیت آن ها می افزاید. طوطی های ماکائو یا آرا که جزو گرانقیمت ترین پرندگان خانگی هستند، با توجه به جثه خود نیازمند فضایی بیش از حد متوسط برای راحتی و آسایش هستند. ایجاد شرایط مناسب و کیفیت بالا برای زندگی آنها باعث می شود که بیش از 30 سال عمر کنند.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

البته باید مراقب بدخلقی های خاص آن ها (به ویژه در نوع قرمزرنگ یا اسکارلت) و آموزش و تربیت آنها با توجه به جثه و منقار بزرگ و قوی که دارند (به خصوص در برخورد با کودکان و افراد مبتدی) نیز بود. زیرا هر حیوانی، هرچقدر هم که ذات آرامی داشته باشد، نیازمند آموزش و تربیت کافی است. در مورد ماکائوها آنچه می تواند آزاردهنده باشد و در مورد آن باید آموزش ببینند، تمایل بالای آنها به جویدن با منقارهای قدرتمند خود و بداخلاقی های گاه به گاه (در موارد خاص تمایل و یا تهدید به گازگرفتن) و صدای جیغ بلندی است که باید کنترل شود. آن ها به راحتی می توانند وزنی بین یک کیلو و دویست گرم تا نزدیک به یک و نیم کیلو داشته باشند و طول بدن معادل یک متر داشته باشند که نشان دهنده جثه بسیار بزرگ آنها در بین طوطی سانان و احتیاجات خاص فضای باز و بزرگ برای نگهداری از آنها است. گرچه در مورد انتخاب نوع هیاسینت (آبی سنبلی) و یا نوع قرمز (اسکارلت) ممکن است برخی تفاوت ها در خلق و خو در برخی منابع آمده باشد و نوع آبی سنبلی مناسب تر تشخیص داده شده باشد (به آنها اشاره شد)، اما با کسب آموزش کافی توسط خود طوطی و صاحب آن، هر دو نوع را می توان به خوبی به عنوان پرنده خانگی نگه داشت.

طوطی برزیلی یا فیشر (Lovebirds/Fischer's lovebird):

طوطی فیشر برزیلی، بر خلاف پسرعموی قول آسای خود (طوطی ماکائو یا آرا)، جزو کوچ جثه ترین گونه های طوطی سانان است که برخلاف آنچه در ایران و زبان فارسی رایج است، در زبان انگلیسی به گونه فیشر با کلمه پرنده یا مرغ عشق (lovebird) اشاره می شود. آنها دارای شخصیت و هوش خاصی هستند و بسیار بازیگوش و شیرین هستند. به دلیل همین ویژگی ها و پیوند عاطفی عمیقی که با صاحب خود می توانند برقرار کنند در زبان انگلیسی به این گونه پرنده عشق گفته می شود.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

گرچه فیشرها احتیاجات نگهداری کمتر و ساده تری نسبت به طوطی سانان بزرگ جثه تر دارند، اما نگهداری از آنها حساسیت های خاص خود را دارد. آن ها گاهی ممکن است با تندخویی یا پرخاشگری، سعی کنند مرزهای بین خود و صاحب خود را جابجا نموده و اراده خود را به صاحبشان تحمیل کنند، اما در صورت ایجاد شرایط مناسب و آموزش مناسب، به همراهان عالی و دوست داشتنی برای صاحب خود تبدیل می شوند. وزن طوطی های فیشر برزیلی حدود 56 یا 57 گرم است و طول بدن آنها به حدود 12 تا 15 سانتی متر نیز می رسد و به راحتی می توانند تا بیش از 20 سال عمر کنند. علاوه بر خلق و خوی خاص و فعال و شیرینی که دارند، آن ها را به خاطر رنگ بندی های زیبا و خاصی که دارند در بازار پرندگان زینتی می ستایند. معمولاً طوطی های فیشر الگوی رنگی دورنگ دارند که در بالای تنه به رنگ نارنجی و در میانه و پایین تنه و پشت (بال ها) به رنگ سبز است (یکی از مشهورترین الگوهای رنگی طوطی فیشر) و یا بالاتنه به رنگ های روشن مانند سفید و خاکستری روشن است که با رنگ های آبی روشن و تیره و یا قهوه ای و خاکستری در پایین تنه و پشت (بال ها) همراه می شود.

طوطی کاسکو (African Grey Parrots):

طوطی خاکستری آفریقایی یا کنگویی که در ایران با نام کاسکو شناخته می شود، یکی از مشهورترین انواع طوطی های خانگی با توان سخن گفتن است. گرچه در منابع مختلف این گونه برای افراد مبتدی مناسب دانسته نشده و افراد باتجربه تر دارای توان نگهداری راحت تر از این گونه شناخته شده اند، اما به دلیل اعتقاد بر اینکه یکی از باهوش ترین گونه های پرندگان در دنیا است، باعث شده که بسیار در ایران و جهان پرطرفدار شود. این هوش بالا در کاسکوهایی که توان صحبت کردن می یابند، به وضوح قابل مشاهده است. تعدادی از صاحبان کاسکوها گزارش نموده اند که آن ها قادر به یادگیری لغات پیچیده هستند و حتی عنوان شده که به نظر می رسد تلاش می کنند تا خود را با احساسات صاحب خود هماهنگ کنند.

نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها

به دلیل همین هوش بالا است که کاسکوها به چیزی حدود 5 ساعت زمان برای تحرک و فعالیت روزانه جهت جلوگیری از دچارشدن به افسردگی و کسالت نیاز دارند. مشاهده می شود که برخی طوطی های کاسکو به دلیل یک استرس یا تنش ناگهانی دچار لرزش شدید بدن یا پرریزی شدید می شوند. همچنین رفتارهایی مانند خمیازه کشیدن و تکان دادن سر، چرخیدن به دور قفس، تنگ کردن مردمک چشم و بی حرکت ماندن مانند حرکات پانتومیم و یا ساییدن منقارها به هم و... نیز در آنها مشاهده می شود که به زبان بدن کاسکوها در بین افراد باتجربه در کار با آن ها مشهور است. این طوطی های بسیار حساس و باهوش، اغلب طول عمری بیش از 30 سال دارند که وزن حدود 500 گرم و طول بدن حدود 30 تا 35 سانتیمتر دارند. رنگ بدن خاکستری با دم های دارای پرهای قرمزرنگ در آن تیپ رنگی غالب است.

طوطی راهب یا کواکر (Myiopsitta monachus/Monk parakeet):

یکی از باهوش ترین و جالب توجه ترین گونه های طوطی از نظر رفتار اجتماعی و عمق رابطه عاطفی با صاحب خود است که از آمریکای جنوبی منشأ گرفته و توان بالایی نیز در فراگرفتن کلمات دارد. رنگ غالب در این گونه سبز روشن یا پسته ای با صورت، سینه و شکم خاکستری رنگ و نقاطی متمایل به زرد در زیر شکم است، اما در رنگ های آبی و زرد نیز پرورش داده می شوند. حتی امروزه طیف های رنگی جدید و کمتر رایجی مانند آلبینو (تمام سفید) و آبی آکوآ (آبی دریایی) نیز طرفداران خود را دارد. مجموعاً، آنچه طوطی کواکر یا راهب را بسیار جذاب و پرطرفدار نموده است نه طیف رنگ بدن آن است و نه ویژگی های مرتبط با زیبایی پرندگان زینتی، بلکه علاوه بر زیبایی، شخصیت، هوش و ویژگی های رفتاری آن است که این گونه را متمایز نموده است.

آنها به خانه و محل زندگی خود بسیار اهمیت داده و حتی ممکن است وسایل اطراف را در لانه خود جمع نموده و بادقت از آنها نگهداری کنند. گرچه کواکرها توان بالایی در فراگیری سخن گفتن دارند و البته می توانند در صورت احساس عصبانیت یا خطر سروصدا کنند، اما جزو آرام ترین، صبورترین و متعادل ترین انواع طوطی ها در رفتار عادی روزانه هستند که به خوبی تربیت شده و با صاحب خود انس می گیرند. برخی مشاهدات نشان داده که طوطی های راهب با توجه به هوش بالا و توان بالای فراگیری زبان انسان ها، نام تمامی اعضای خانواده و افراد و حتی حیوانات خانگی اطراف خود را یاد گرفته و آن ها را با زبان انسانی مورد اشاره قرار دهند! شاید بتوان هوش و توانایی های ارتباطی کواکرها را با کاکاتوها مقایسه نمود و برابر دانست. طول عمر این گونه بین 20 تا 30 سال برآورد شده که طول بدن آن ها از سر تا انتهای دم به حدود 30 سانت نیز می رسد.

طوطی سبز هندی یا ملنگو و شاه طوطی (Rose-ringed parakeet and Alexandrine parakeet):

طوطی سبز هندی یا ملنگو به دلیل روابط گسترده فرهنگی، تجاری و سیاسی ایران و هند در طول تاریخ، شناخته شده ترین و قدیمی ترین گونه طوطی قابل یافت در ایران عنوان شده است که حتی ردپای آن به راحتی در ادبیات فارسی قابل یافت است. همان طور که در ابتدای این متن نیز اشاره شده، طوطی سبز هندی و شاه طوطی را می توان جزو اولین و قدیمی ترین پرندگان زینتی و خانگی به شمار آورد که شباهت بالای ظاهری بین طوطی سبز عادی (هندی یا ملنگو) و شاه طوطی یا طوطی اسکندر باعث شده تا تشخیص این دو گونه از هم برای افراد مبتدی سخت شود. علاوه بر تفاوت در جثه، وجود لکه قرمز رنگ بر روی بال های شاه طوطی و عدم وجود آن در طوطی سبز هندی، طول عمر متفاوت و... جزو تفاوت های این دو گونه بسیار مشابه از طوطی سانان است.

این دو گونه عمر نسبتاً طولانی دارند (25 تا 35 سال که حتی تا 40 سال نیز گزارش شده است) و مقاومت بالایی دارند که توان تحمل هوای سرد یا گرم را به آنها داده است و نگهداری آنها را نسبتاً برای افراد مبتدی نیز آسان نموده است. حتی جمعیت های آزاد طوطی سبز هندی در ایران نیز وجود دارند که درگذشته بسیار بیشتر مشاهده می شدند، اما امروزه فقط در نقاط خاصی در جمعیت های بسیار اندک مشاهده آن ها توسط افراد گزارش شده است. باوجود اینکه در منابع طبع آرام تر و سازگارتر و توان بالاتر یادگیری مهارت هایی مانند صحبت کردن برای شاه طوطی گزارش شده است، اما هر دو می توانند رابطه عاطفی عمیقی با صاحب خود برقرار کنند.

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب عنوان شد، انتخاب و خرید پرنده زینتی جهت پرورش و نگهداری می تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. اگر این انتخاب به درستی و با اخذ مشورت از افراد یا مجموعه های مناسب صورت گیرد می تواند منجر به داشتن دوستی کم نظیر برای مدتی طولانی و چند دهه ای شود و اگر به درستی انجام نشود، می تواند منجر به تجربه ای ناموفق و تلخ شود. امروزه فضای مجازی و اینترنت امکان بسیار مناسبی برای بررسی و انتخاب در اختیار افراد قرار داده است، اما حصول اطمینان از اصالت و صحت اطلاعات گزینه های مشاهده شده، یک دغدغه مهم برای اقدام به بررسی، انتخاب و خرید در این فضا است. همچنین، امکان اخذ مشاوره تخصصی و مطمئن در هنگام بررسی و مقایسه بین گزینه های بسیار متنوع موجود در این فضا نیز یک امکان بسیار ارزشمند و مفید است که اپلیکیشن و وب سایت مرغابی این گزینه را به سهولت در کنار گزینه های متنوع در شاخه های مختلف مرتبط با پرندگان زینتی، برای اولین بار در ایران در اختیار علاقه مندان و فعالین عرصه پرندگان زینتی قرار می دهد.


کد مطلب : 301
نگاهی به پرطرفدارترین گونه های پرندگان زینتی و شرایط نگهداری از آنها5c06a584-7757-470f-b6cf-5c8ca0c4f7ff.webp,9657f75b-ef11-4e2b-81ba-92792b583b9d.webp,812d9751-6c39-4361-b9d7-d26b21f4f1f9.webp,bc6c7b1e-9ac7-4d46-8368-23f396d6b985.webp,38a11cf0-f597-49b4-b152-aa2b2b843e8a.webp,d6d987d5-f63c-4d74-86c6-ee050a7e4f65.webp,5f7b44ca-6607-47fd-9c85-3480c6849b0d.webp,3dee81e6-2f92-4b29-9c5c-78c2f5f7ef4a.webp,7d56361c-56c3-454f-b100-5e052e9a26ee.webp,09e82bfe-2c2a-497f-a28c-2c9b90244e1f.webp

مطالب آموزشی

ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با لپ تاپ در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با لپ تاپ در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با موبایل در سایت مرغابی
ویرایش قیمت آگهی ثبت شده با موبایل در سایت مرغابی
مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
 آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
شیوه ثبت غرفه  در رایانه
شیوه ثبت غرفه در رایانه
 آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
 آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه
آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه

سایر مقالات

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی ارزان و خانگی
آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی ارزان و خانگی
معرفی 130 اسم سگ نر محبوب و ترند+ معنی و تلفظ
معرفی 130 اسم سگ نر محبوب و ترند+ معنی و تلفظ
معرفی 10 مورد از بهترین نژادهای سگ نگهبان ایران و جهان
معرفی 10 مورد از بهترین نژادهای سگ نگهبان ایران و جهان
نحوه نگهداری و مراقب از جوجه رنگی در منزل
نحوه نگهداری و مراقب از جوجه رنگی در منزل
عوامل استرس زا برای پرندگان زینتی
عوامل استرس زا برای پرندگان زینتی
مراحل تبدیل تخم مرغ به جوجه
مراحل تبدیل تخم مرغ به جوجه
راهنمای جامع پرورش مرغ تخمگذار در منزل
راهنمای جامع پرورش مرغ تخمگذار در منزل
بهترین لوازم نگهداری پت برای بهبود زندگی حیوان خانگی شما
بهترین لوازم نگهداری پت برای بهبود زندگی حیوان خانگی شما
5 روش درمان کنه در زنبور عسل
5 روش درمان کنه در زنبور عسل
نحوه صحیح سرلاک دادن به جوجه (قناری، طوطی، عروس هلندی و فنچ) چگونه است؟
نحوه صحیح سرلاک دادن به جوجه (قناری، طوطی، عروس هلندی و فنچ) چگونه است؟

سایر اخبار

سازمان شيلات ايران در خدمت تشكل هاي آبزي پروري/ افزايش توليد ميگو به 100 هزار تن
سازمان شيلات ايران در خدمت تشكل هاي آبزي پروري/ افزايش توليد ميگو به 100 هزار تن
 ایران در رده ۲۳ تولید شیر در جهان قرار دارد
ایران در رده ۲۳ تولید شیر در جهان قرار دارد
افزایش تکثیر ماهی سفید در استان گیلان (رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه چِلَوند آستارا)
افزایش تکثیر ماهی سفید در استان گیلان (رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه چِلَوند آستارا)
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته | ایران پلکس تهران ۱۴۰۳ (Iran Plex)
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته | ایران پلکس تهران ۱۴۰۳ (Iran Plex)
حذف مالیات بر ارزش افزوده عسل و سایر فرآورده های زنبور عسل
حذف مالیات بر ارزش افزوده عسل و سایر فرآورده های زنبور عسل
بیست و دومین نمايشگاه بين المللي تخصصی صنعت دام و طیور، آبزیان و صنایع وابسته ایران – تبریز
بیست و دومین نمايشگاه بين المللي تخصصی صنعت دام و طیور، آبزیان و صنایع وابسته ایران – تبریز
آخرین وضعیت تولید گوشت مرغ در بازار / مرغ کیلویی چند؟
آخرین وضعیت تولید گوشت مرغ در بازار / مرغ کیلویی چند؟
نمایشگاه‌بین‌المللی‌صنعت‌دام،‌ طیـور،‌ آبزیـان، دامپـزشکی‌ و صنایع وابسته شیراز  1403
نمایشگاه‌بین‌المللی‌صنعت‌دام،‌ طیـور،‌ آبزیـان، دامپـزشکی‌ و صنایع وابسته شیراز 1403
نوسانات قیمت تخم مرغ مشکل ساز شد!!
نوسانات قیمت تخم مرغ مشکل ساز شد!!
مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
آرشیو مطالب