پودر چربی

هیچ محصولی پیدا نشد

لطفا اطلاعات جستجو را تغییر دهید و مجددا امتحان کنید

درحال بارگزاری...

درحال جستجوی محصولات مورد نظر

تعداد اطلاعات :رکورد

پودر چربی

پودر چربی

امروزه بحث تأمین انرژی و منابع مناسب آن در تغذیه دام و طیور به یک مبحث بسیار مهم تبدیل شده است. دلیل آن به این موضوع برمی گردد که پتانسیل تولیدی و ژنتیکی دام و طیور به حدی افزایش یافته که تغذیه به راحتی می تواند از این پتانسیل عقب بماند. این موضوع در مورد تأمین انرژی با توجه به محدودیت های منابع رایج انرژی از نظر مواردی مانند میزان قابل مصرف از آن ها بدون ایجاد عوارض منفی و سایر موارد بیشتر به چشم می آید. در اینجا است که منابع تأمین انرژی جدیدی مانند انواع پودر چربی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

پودر چربی چیست؟

چربی ها و روغن ها در بینافزودنی های خوراک دامو طیور به عنوان یک منبع اصلی تأمین انرژی در دام و طیور مطرح شده اند که می توان به وسیله آنها چگالی یا دانسیته انرژی را در خوراک بالاتر برد. به بیان دیگر می توان در حجم خوراک قابل مصرف توسط دام و طیور که معمولاً به مقادیر خاصی محدود است، میزان بالاتری از انرژی را در اختیار آن ها قرار داد. اما استفاده از روغن ها و چربی ها دارای محدودیت های خاص خود است که باعث شده تا نتوان مقدار مصرف را بدون ایجاد عوارض خاص در دام و طیور بیش از حد خاصی افزایش داد.

پودر چربی چیست؟

به عنوان مثال، در دام ها استفاده از روغن ها و چربی ها (به ویژه روغن های غیراشباع) می تواند با افزایش به بیش از حد خاصی باعث اختلال جدی در عملکرد میکروارگانیسم های دستگاه گوارش و در نتیجه هضم و جذب (عملکرد گوارشی) و نهایتاً سلامت و عملکرد خود دام شود. این موضوع باعث شد که پودر چربی یا نمک های ناشی از صابونی کردن چربی ها به عنوان منبعی از انرژی مطرح شوند که در سطوح بالاتری بدون ایجاد عوارض قابل استفاده در تغذیه دام و طیور هستند. خلوص چربی موجود در این منبع تا بیش از 99 درصد تخمین زده شده و انواع خاصی از آن رایج تر است.

انواع پودر چربی

دسته بندی پودرهای چربی موجود در بازار به اشکال متنوعی رایج است که عمدتاً به گروه هایی مانند پودرچربی دامی و پودر چربی طیوری یا پودر چربی خالص (خلوص چربی 99 درصد) و پودر چربی کلسیمی (خلوص چربی خام 85 درصد) تقسیم می شوند. همچنین، برندها و شرکت های تولیدکننده مختلف نیز با توجه به شرایط و اهداف تولیدی هر گروه از دام ها دست به تولید انواع مختلفی از محصولات پودر چربی از نظر خلوص و مشخصات می زنند.

با توجه به درصد خلوص چربی ناشی از ترکیب پودر چربی و مزایای پودر چربی در بهبود تولیدمثل، تولید شیر و چربی شیر، معمولاً محصولات پودر چربی موجود در بازار با اسامی مانند پودر چربی کلسیمی، پودر چربی خالص، پودر چربی ویژه، پلاس و... عرضه می شوند که باید بررسی لازم صورت گیرد که کدام محصول برای کدام گروه از دام ها یا طیور مناسب تر است و برای آن گروه خاص یا هدف تولیدی خاص اقدام به خرید پودر چربی نمود.

انواع پودر چربی

پودر چربی کلسیمی و پودر چربی خالص

تفاوت اصلی بین این دو نوع از پودر چربی که رایج ترین انواع پودر چربی در بازار هستند به مقدار چربی موجود در آنها (خلوص چربی آنها) برمی گردد. همان طور که اشاره شد، محتوای چربی پودر چربی خالص می تواند تا بیش از 99 درصد برسد، اما محتوای چربی پودرهای چربی کلسیمی عمدتاً چیزی حدود 85 درصد است که البته برای آن در منابع قابلیت هضم و جذب بالاتری نیز عنوان شده است.

البته داشتن قابلیت هضم و جذب بالاتر در پودر چربی های کلسیمی مشروط به درصد بالاتری از اسیدهای چرب غیراشباع در آنها است که باعث تشکیل بیشتر میسل ها در روده باریک و در نتیجه جذب بالاتر اسیدهای چرب موجود در آنها می شود؛ اما همه پودرهای چربی کلسیمی موجود در بازار دارای محتوای بالایی از اسیدهای چرب غیراشباع نیستند. برخی از محصولات موجود در بازار در واقع نمک های کلسیمی روغن پالم و اسیدهای چرب اشباع غالب در آن مانند اسید پالمتیک هستند. اگر این مورد در پودر چربی کلسیمی وجود نداشته باشد می توان روی قابلیت هضم و جذب بالا و خوش خوراکی بالاتر آن حساب نمود.

به هر حال، هر کدام از دو نوع پودر چربی خالص و کلسیمی می تواند با توجه به تجهیزات کارخانه، فن آوری و روش تولید، مواد اولیه به کار رفته در تولید آنها و سایر مؤلفه های کیفی دخیل در آنها دارای مزایا و چالش های خاص خود در استفاده برای دام و طیور باشند که اهمیت کسب مشاوره مناسب در انتخاب نوع و برند پودر چربی را بیش از پیش نشان می دهد. اگر پودر چربی مناسب انتخاب شود، می توان از مزایای آن در تغذیه دام و طیور مانند افزایش دانسیته انرژی و بهبود رشد و تولیدمثل و.... حداکثر بهره برداری را نمود.

پودر چربی دامی

می توان گفت که کاربرد اصلی پودر چربی در صنعت دام و پرورش دام است که مصرف چربی ها به شکل عادی آن (به ویژه روغن ها و سایر منابع چربی دارای محتوای بالاتر اسیدهای چرب غیراشباع) دارای محدودیت است و نمی توان تا حد مورد نیاز بدون افزایش قابل توجه خطر ایجاد اختلال در عملکرد میکروارگانیسم های شکمبه و در نتیجه هضم شکمبه ای از آن استفاده نمود. پودر چربی دامی چه از نوع خالص باشد و چه از نوع کلسیمی، می تواند برای اهداف بسیار مهمی مانند کاهش بروز بالانس منفی انرژی و عوارض آن مانند کاهش تولید، کاهش راندمان تولیدمثلی و حتی ایجاد تب شیر و زمین گیری ناشی از آن یا سایر اهداف مانند افزایش خوش خوراکی و هضم خوراک و بهبود مصرف ماده خشک خوراک به کار رود.

خرید پودر چربی

اگر مواردی مانند کاهش وزن بدن یا نمره شرایط بدنی، ضعف عمومی بدنی، کاهش نرخ و راندمان باروری وتلقیح، کاهش تولید شیر و مدت دوره شیرواری و... با دلایل تغذیه ای در گله مشاهده شود، می توان از پودر چربی به عنوان منبع افزایش سطح انرژی در محدوده توان مصرف ماده خشک دام ها استفاده نمود تا بر این مشکلات بهتر غلبه نمود.

البته باید میزان مصرف و بالانس جیره با این منبع انرژی، نحوه گنجاندن در جیره، انتخاب نوع و برند پودر چربی و سایر موارد مهم را با کسب نظر از مشاور متخصص تغذیه و پرورش دام انجام داد.

پودر چربی طیوری

با توجه به اینکه پتانسیل رشد و ضریب تبدیل سویه های جدید تجاری طیور بسیار بالا رفته است و سطح انرژی جیره عاملی کلیدی در جلوگیری از عقب ماندگی مدیریت فارم طیور از این پتانسیل های کلیدی است، امروزه تلاش می شوند که جیره های طیور دارای حداکثر محتوای انرژی ممکن باشد.مکمل های طیورچربی جیره و از جمله انواع پودر چربی طیوری نقش مهمی در این راستا ایفا می کنند. گرچه در اینجا سرعت رشد مطرح است، اما تأمین منبع مناسب چربی هم در گله های گوشتی و هم در گله های تخم گذار مهم است.

در گله های تخم گذار نیز با وجود نیاز انرژی کمتر نسبت به گله های گوشتی، تأمین اسیدهای چرب ضروری برای رسیده به بهترین وزن و اندازه تخم مرغ های تولید بسیار مهم است. با توجه به اینکه منابع مایع چربی (روغن طیور) دارای چالش هایی مانند هدررفت بالاتر طی میکس خوراک، فسادپذیری بالاتر، استفاده سخت تر و دارای خطای بیشتر در سیستم میکس خوراک و... هستند، منابع جامد و پودری مانند پودر چربی طیوری را می توان به عنوان منبع مناسب جهت تأمین انرژی، اسیدهای چرب ضروری و افزایش قابلیت هضم چربی و خوراک به کار برد.

قیمت پودر چربی

قیمت پودر چربی

با توجه به تنوعی که در کیفیت، ترکیب و کاربرد پودرهای چربی موجود در بازار خوراک دام و طیور وجود دارد، می توان انتظار داشت که تنوع زیادی نیز در قیمت قابل مشاهده باشد. تنوع قیمت و شرکت های تولیدکننده پودر چربی در بازار می تواند گاهی گیج کننده و چالش برانگیز به نظر برسد که تنها راه حل آن به اخذ مشورت تخصصی از مشاورین مجرب، معتبر و متخصص و مراجعه به سامانه های جامع مقایسه قیمت و مشخصات محصولات عرضه شده در بازار برمی گردد.

خرید پودر چربی

برای خرید پودر چربی مناسب از بین محصولات دامی، طیوری، محصولات پودر چربی کلسیمی، خالص و سایر محصولات پودرچربی رایج در بازار، باید به مؤلفه های کیفی، لیبل یا برچسب مشخصات محصول، خدمات پشتیبانی و مشاوره ای شرکت تولیدکننده و فروشنده محصول و... توجه نمود.

می توان با مراجعه به وب سایت و اپلیکیشنمرغابیبه عنوان جامع ترین سامانه ارائه خدمات و محصولات حوزه های دام، طیور، آبزیان، اسب و حیوانات خانگی، به راحتی و در هر زمان و مکانی نسبت به مقایسه و بررسی مشخصات هر گروه از محصولات پرداخت و با اخذ مشورت از مشاورین که خود قابل دریافت در این وب سایت و اپلیکیشن است، بهترین خرید ممکن را انجام داد.