بررسی و مقایسه 13 نژاد برتر سگ نگهبان در ایران وجهان

بررسی و مقایسه 13 نژاد برتر سگ نگهبان در ایران وجهان
در ذهن همه ما از سالیان گذشته تا به امروز با شنیدن نام سگ واژه های نگهبانی و وفا پاسداری نقش می بندد شاید جرات میتوان گفت نزدیکترین حیوان در طول تاریخ به انسان سگ بوده است

در ذهن همه ما از سالیان گذشته تا به امروز با شنیدن نام سگ واژه های نگهبانی و وفا پاسداری نقش می بندد شاید جرئت می توان گفت نزدیک ترین حیوان در طول تاریخ به انسان سگ بوده است

گروه مرغابی در راستای تکمیل اطلاعات شما مشتریان عزیز در زمینه نگهداری و پرورش سگ های نگهبان با توجه نیاز روزافزون جهت مراقبت از مزارع و گلخانه ها و... در این مقاله به شما کمک می کند تا در انتخاب سگ نگهبان موردنیاز خود اطاعات کامل تری دست یابید

در ابتدا دوست دارم در ذهنتان به این سؤال فکر کنید چطور می شود یک سگ به عنوان سگ نگهبان انتخاب شود جدا از ویژگی های ظاهری کدام بخش از غریزه ممکن است در وجود یک سگ باعث شود او به عنوان سگ نگهبان انتخاب شود

 1. نژاد سگ دوبرمن پینچر:

  شاید برای ما ایرانیان بیشتر از هر نژادی حتی برای کسانی که در زمینه پرورش سگ فعالیت ندارند آشنا باشد

  تاریخچه: در کشور آلمان در یکی از شهرها، یک مامور مالیات بنام لوییس دوربرمن زمانی که مالیات را دریافت می کرد برای جلوگیری از دزدی راهزنان در مسیر از این سگ استفاده می کرد. به افتخار این فرد اسم دوبرمن برای این نژاد انتخاب شد.

  نژاد این سگ از تلاقی بین "روتوایلر*بلک وتان تریر*ژرمن پینچر" به وجود آمده است

  ویژگی ظاهری: پوست براق و خوش نقش با رنگ های قرمز، خرمایی، برنزه و مشکی

  در مورد رنگ مخصوصاً در سال های اولیه به علت تلاقی درون نژادی و به وجود آمدن نژادهای خالص رنگ سفید به وجود آمد که در مقابل بیماری کمترین مقاومت را داشت بیماری مثل کم بینایی و کم شنوایی

  ارتفاع یا قد: نرها 66-72 سانتیمتر و ماده ها 61-68 و قد و طول بدن آنها باهم یکی است

  بدن آنها دارای عضلات قوی است و استقامت، سرعت و قدرت دوندگی بالا دارند

  دم: نسبتاً بلند اما متأسفانه مورد اقبال صاحبان این سگ نبوده و مورد عمل جراحی قرار میگیرد. مثل گوش این سگ که باعث کاهش هوشیاری و مکان یابی می شود.

  یکی از مشکلات این نوع سگ و بزرگترین مشکل دندان درد این سگ است که به علت جذب چربی روی دندان از دوسالگی به بعد این عارضه رخ می دهد. وجود بیماری های دیگری مثل چاقی، انگل، عفونت و بیماری قلبی از دیگر موارد مورد شایع در این نژاد است.

  در آخرین نظرسنجی که 5 سال پیش انجام شد این سگ در رتبه شانزدهمین نژاد پرطرفدار در دنیا قرار گرفت. همچنین برای نیروهای نظامی به علت یادگیری بسیار سریع اعتماد به نفس بالا و وفادار بودن مورد استقبال بسیاری قرار می گیرد. جالب است بدانید که در این نژاد در مقایسه با نژادهای دیگر مواردی که باعث آسیب رساندن به انسان گردیده است بسیار کمتر است.

 2. نژاد سگ آکیتا:

  تاریخچه: بعد از تبعید شاهزاده ژاپنی به یک جزیره در این کشور و دستور او مبنی بر اهلی کردن سگ برای نگهبانی در نهایت منجر به اهلی کردن نژاد آمیخته ای بنام آکیتا شد؛ بنابراین، خاستگاه این سگ را به ژاپن نسبت می دهند. البته در دسته بندی ها به نوع آمریکایی آن نیز اشاره شده است

  ویژگی های سگ آکیتا:

  • قد: نرها 69-64 سانتیمتر، ماده ها 64-58
  • وزن: نرها 41-27 کیلوگرم، ماده ها 23-36
  • طول عمر: 10-12 سال

  منشاء سگ آکیتا را به مناطق کوهستانی نسبت می دهند. به واسطه همین محل زندگی، پوشش بدن آن مثل سگ ژرمن شپرد یا سگ هاسکی سیبری از موهای دو لایه تشکیل شده است. میتوان گفت که از لحاظ استقلال شخصیتی و سلطه گر بودن سرآمد تمام سگهاست. در ارتباط گیری با صاحب خود بسیار عالی اما در ارتباط با افراد بیگانه اصلا خوب نیست. دارای غریزه نگهبانی قوی، شجاعت آرامش، لجبازی و هوش بالا است. اما در ابتدای دوره آموزش پذیرش پایینی دارد که باید این را در مورد نژاد آکیتا بدانید. سگ آکیتا نیاز به ورزش مداوم دارد که مدت زمانی طولانی را شامل نمی شود ولی به صورت روزانه باید باشد

  تفاوت دو گونه آمریکایی و ژاپنی:

  گونه ژاپنی دارای رنگ های سفید خالص، قرمز و خاکستری مایل به زرد هستند. نکته قابل توجه اختصاصی در این گونه وجود موهای سفید روی گردن، دم، بدن و پوزه است. اما گونه امریکایی که به صورت عامیانه سگ ماسک دار نیز نامیده می شود و به دلیل پوزه و صورت تیره رنگ آن است، دارای طیفی از رنگ ها است.

  از دیگر ویژگی های این سگ ها می توان به هیبت عضلانی، سرهای بزرگ، پوزه کوتاه، عدم سلطه پذیری؛ ولی وفاداری بی نظیر اشاره کرد. ریزش موی فراوان دارد و نیاز به برس زدن روزانه دارد. در مورد وفاداری این نژاد حتماً قصه هچیکو را شنیده اید که زمانی که صاحبش فوت کرد او هر روز به مدت 9 سال در ایستگاه قطار منتظر صاحبش بود تا زمانی که در 11 سالگی جانش را از دست داد.

 3. مالینیوز بلژیکی یا بلژین شپرد:

  تاریخچه: در منطقه مالینز بلژیک یکی از بهترین نژادهای سگ نگهبان به دنیا معرفی شد که به علت وجود گله های دام بسیار زیاد در این کشور و احتیاج دامداران به نگهبانی سگ گله ایجاد و گسترش یافت. در عمل این نژاد پسر عموی ژرمن شپرد لقب گرفته است.

  ویژگی های سگ های نژاد مالینویز

  • قد یا ارتفاع: نرها 56 تا 60 سانتیمتر، ماده ها 61-66
  • وزن: نرها 27-36 کیلوگرم، ماده ها 18-27
  • طول عمر: 14-16 سال

  این نژاد یک نژاد باهوش و دارای آموزش پذیری بالا است که به دلیل کاربرد آن در گله داری، این ویژگی ها بسیار به درد می خورد. همچنین، پرانرژی، فعال و یک سگ نگهبان فوق العاده دارای ویژگی تطبیق پذیری بالا با نیازهای ورزشی نیز است که از بارزترین مشخصات این نژاد است. در کارهای پلیسی با توجه به جثه متوسط و شخصیت محافظ گونه ای که دارد بسیار کارآمد است. اغلب سگ های اصیل توانایی ابتلا به بیماری های ژنتیکی را دارند باید با افزایش فعالیت مانع از چاق شدن این حیوان شد؛ چون باعث کاهش طول عمر آنها می شود. پوشش بدن این نوع از سگ ها دارای موی زیادی است که به شدت دچار ریزش می گردد و باید هر هفته مورد برس زدن قرار گیرد تا موهای مرده بدن آن بریزد. نیاز به مسواک زدن مداوم دندان ها دارد، اما به حمام مداوم نیاز ندارد.

 4. نژاد روتوایلر

  سابقه این نژاد به شهر روتوایل در کشور آلمان و در زمان امپراطوری روم باز می گردد که در دسته سگ های مناسب برای گله داری جای گرفتند. با توجه به صفات خاص این نژاد، به عنوان یک سگ نگهبان کامل از این نژاد یاد می شود. به خاطر ذات نجیب و باوقار، این نژاد را نژاد نجیب زاده نامیده اند. دم کوتاه و افقی با پاهای کمی به عقب کشیده شده باعث می شود این سگ همواره ظاهری آماده دفاع داشته باشد. در انجام وظیفه و عدم ترک محل خدمتش بسیار وقت شناس است و با اینکه ذاتاً پرخاشگر نیست، اما در محافظت و نگهبانی فوق العاده است. از ویژگی های بارز او هوش سرشار و عدم فراموشی یادگیری های گذشته است. باوفا بودن و تعامل بسیار خوب با کودکان و نوزادان نیز جزو ویژگی های ارزشمند آن است. با وجود سنگین تر بود نسبت به بسیاری از سایر نژادهای سگ نیز نگهبان خوبی به شمار می آید؛ اما در عین حال فوق العاده سریع است. جالب است بدانید این سگ 42 دندان کامل داشته و در مبارزات به خوبی از آنها استفاده می کند.

  ۵ ویژگی ظاهری سگ های روتوایلر

  • قد: نرها 61-69 سانتیمتر، ماده ها 56-62
  • وزن: نرها 50-60 کیلوگرم، ماده ها 35-48
  • پوشش بدن: دولایه مو کوتاه با ضخامت و مقاومت بالا
  • رنگ: مشکی خرمایی و مشکی مایل به قهوه ‌ای
  • طول عمر: 8-10 سال
 5. نژاد کوموندور

  نام های دیگر این نژاد کومون ماپ مجارستانی، سگ گله مجارستانی یا موپ داگ است. این نژاد توسط کومون ها که مردم کوچ نشینی بودند به مجارستان و به دنیا شناسانده شدند. حمله مغول ها با تمام خرابی های که در دنیا به بار آورد؛ ولی به گسترش این نژاد کمک نمود. مغول ها برای گسترش قلمرو خود به سمت غرب به کومون ها احتیاج داشتند با جدا شدن کمون ها از آنها و ورودشان به مجارستان در سال 1239، در یکی از شهرهای مجارستان ساکن شدند. متأسفانه بسیار از کوموندورها یا سگ های کومون در جنگ جهانی از بین رفتند. البته امروزه این نژاد همچنان موجود است و در حال پرورش به شکل نسبتاً گسترده ای است.

  ویژگی های ظاهری خاص سگ کوموندور:

  شما فقط کافی است یکبار این سگ را ببینید و برای کل سال های زندگی از ذهن شما خارج نمی شود. با جثه بزرگ، قد حدود 80 سانت در نرها و حدود 70 سانت در ماده ها بدن او با یک کت کامل از پشم دارای نمای حالت بافته شده پوشیده شده است. اگر از کنار به او نگاه کنید مستطیل به نظر می رسد. دمی باریک با یک پیچ کوتاه، سرِ پهن با پوزه ای کوتاه و بینی و لب سیاه رنگی دارد. پوشش بدن زیبای آن موهایی به اندازه حدوداً 27 سانتی متر دارد که به این سگ نگهبان قدرتمند ظاهری دوست داشتنی برخلاف غریزه نگهبانی آن می دهد. برای تشکیل شدن این پوشش زیبا به دو سال وقت نیاز است.

  به عنوان یک سگ نگهبان، این سگ آرام است؛ ولی در هنگام بروز مشکل بدون هیچ ترسی دفاع می کند. این سگ در مواجه با صاحب و افراد خانواده مهربان و نسبت به افراد غریبه محتاط برخورد می کند. اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید باید بگوییم اصلاً برای شما مناسب نیست و در سراسر شب در قلمرو خود می چرخد و نگهبانی می دهد. از دیگر ویژگی های آنها می توان به سرعت بالا، قدرت و مسئولیت پذیری بالا نام برد.

 6. نژاد جاینت اشنازر یا گینت اشنازر:

  این نژاد ابتدا در کشور آلمان بر روی کوه های آلپ و برای راندن گاوها از مزرعه تا بازار استفاده شد. پس از گسترش جاده ها و راه آهن از آنها برای کارهای نظامی استفاده شد و از معدود نژادهایی هستند که ظاهری ریش دار مانند دارند.

  ۸ ویژگی سگ بارز گینت اشنازر:

  • قد: نرها ۶۵-۷۰ سانتی متر، ماده ها ۶۰-۶۵
  • وزن: نرها ۳۵-۴۷ کیلوگرم، ماده ها ۲۸-۳۸
  • طول عمر: ۱۲-۱۵ سال
  • ارتباط با خانواده: بسیار عالی
  • آموزش پذیری: بالا
  • رنگ: مشکی، مشکی برنز و حنایی
  • مقاومت به بیماری: بالا
  • پوشش بدن: مو متراکم

  بارزترین صفت در این نژاد محبت با خانواده است غالباً در این نژاد بیماری زیاد نیست و با توجه به خاستگاه آنها، پوشش موهای متراکم در دو ردیف دارند که از آنها در مقابل سرما محافظت می کند. چهار بیماری شایع در این نژاد دیسپلازی مفصل ران، بیماری کندریت، کم کاری تیروئید و برخی انواع سرطان رایج در سگ ها است. محل نگهداری این نژاد بسیار مهم است، زیرا فضای کافی جهت فعالیت بدنی و تخلیه انرژی فراهم نشود، می تواند غیر قابل کنترل باشد؛ بنابراین، برای نگهداری در درون خانه و آپارتمان به هیچ عنوان نژاد مناسبی نیست.

 7. نژاد ژرمن شپرد

  از نژادهای اصیل مثل بیشتر نمونه های بالا از کشور آلمان ریشه گرفته است. از نژاد محبوب در دنیا، به خصوص به واسطه فیلم های ساخته شده به شهرت رسیده است و ما معمولاً آن را از طریق سریال تلویزیونی کارآگاه و رکس می شناسیم. این نژاد توسط سربازان آمریکایی به ایالات متحده آمریکا برده شده و در انگلیس نیز یکی از 5 نژاد سگ محبوب است. صفاتی همچون شجاعت، غریزه نگهبانی و وفاداری بالا از این نژاد، یک نژاد مناسب به عنوان سگ پلیس و سگ راهنمای افراد نابینا ساخته است.

  ویژگی های سگ ژرمن شپرد:

  • قد: نرها ۶۰-۶۵ سانتیمتر، ماده ها۵۵-۶۰
  • وزن: نرها ۳۰-۴۰ کیلوگرم، ماده ها ۲۲-۳۳
  • رنگ: مشکی یک دست یا دورنگ قهوه ای - مشکی
  • پوشش: موهای متراکم و دارای پوشش دوبل
  • طول عمر: ۹-۱۳ سال

  در منطقة جغرافیایی که ما زندگی می کنیم از نوع شپردهای پلاس یا دورگه بیشتر یافت می شود. اما بیشتر ژرمن شپردهای خالص در اروپا یافت می شوند و از همین منشأ به ایران وارد می شوند. این نژاد توان آموزش پذیری بالا و رفتار و ساختار بدنی ویژه ای دارد. در دسته بندی ها ژرمن شپرد چک که مربوط به نژادهای کشور فروپاشی شده چکسلواکی است نیز ذکر شده است. با توجه به وجود خشونت ناشی از نگهبانی در غریزه این سگ، در بین مردم هم طرفدار زیادی دارد هم منتقد زیاد. البته هر ژرمن شپردی خصوصیات و خلق و خوی متفاوت و خاص خود را دارد. با اینکه از غریبه ها دوری می کند؛ اما نسبت به اعضای خانواده فوق العاده بامحبت است. طبیعتاً وقتی آموزش را از سنین پایین آغاز کنید به واسطه خلق و خوی نگهبانی و محافظت خوبی که دارد در کنار حیوانات و اعضای خانواده عملکرد بهتری دارد.

  مشکلات اساسی ژرمن شپردها دو مشکل مفاصل لگن یا کپل و مفصل آرنج است. بیماری های خونی، گوارشی، اگزما و صرع نیز در درجه بعدی از نظر شیوع و اهمیت در این نژاد قرار دارند. اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید برخی منابع عنوان نموده اند که می تواند یک گزینه مناسب برای شما هم باشد. این موضوع احتمالاً به علت عدم سروصدای بیش از حد والکی، احتیاج به ورزش روزانه متوسط و توانایی سازگاری با محیط های کوچک بر می گردد. البته به شرطی که هر روز این میزان فعالیت را داشته باشد.

 8. نژاد رودژیان ریدج بک (رودسین ریجبک)

  یک نژاد بومی مناطق جنوبی آفریقا و کشور آفریقای جنوبی است که هنگام مهاجرت مردم هلند و آلمان به این منطقه در حدود پنج قرن پیش همراه با خود چند نژاد سگ مثل سگ های دانمارکی بزرگ یا گریت دین و سالوو ماستیف ها را به آنجا بردند. به مرور زمان این سگ ها با سگ های بومی آفریقا و کشور زیمباوه بنام هوتنتو آمیخته شدند و اولین رودسین ریچبک ها به وجود آمدند. در مجموع، خاستگاه این سگ را به آفریقا نسبت می دهند. از این سگ اساساً برای شکار، نگهبانی از مزارع و نگهبانی از حیوانات استفاده می شد. همچنین، چابکی فوق العاده و ارتباط بسیار قوی با اعضای خانواده دارد و به زندگی با انسان عادت دارد. البته سگ های این نژاد نباید تنها بمانند و در صورت درنظرگرفتن این مورد و سایر الزامات اگر در آپارتمان زندگی می کنید می تواند گزینه مناسبی باشد.

  پنج ویژگی سگ رودسین ریجبک:

  • قد: نرها ۶۳-۶۹ سانتیمتر، ماده ها ۶۱-۶۶
  • وزن: نرها ۳۷-۴۰ کیلوگرم، ماده ها ۳۳-۳۷
  • رنگ: عمدتاً قهوه ای یکدست
  • پوشش بدن: موهای کوتاه، براق و صاف
  • طول عمر: ۹-۱۵ سال

  زمینه بیماری در این سگ بسیار کم و به اصطلاح سگ سالمی است، اما اصلی ترین مشکل بیماری آنها ناهنجاری های مفاصل و عملکرد غده تیروئید است. برای نظافت این نژاد با توجه به ریزش موی کم، اما برس زدن منظم هفتگی و حمام رفتن هرچند وقت یکبار از نیازهای نگهداری آنهاست. نیاز ورزشی متوسط اما به صورت روزانه دارند و علاقه وافری به دویدن دارند که می تواند آن ها را به همراه بسیار خوبی برای صاحبان علاقمند به فعالیت ورزشی تبدیل نماید. در مورد تغذیه آنها نیز باید دقت شود؛ زیرا مستعد چاقی هستند.

 9. ماستیف تبتی

  این نژاد بسیار قدرتمند برای محافظت از راهبه ها در معابد و صومعه های بودائیان که اغلب خارج از شهر بود استفاده می شد تا از آنها در برابر حیوانات وحشی مثل خرس و گرگ محافظت کند. خاستگاه آنها را به فلات تبت یا ارتفاعات کوه های هیمالیا نسبت می دهند. بعدها این نژاد توسط شاهزاده کشور ولز به انگلستان برده شد؛ ولی به علت وقع جنگ این نژاد در انگستان از بین می رود.

  ویژگی سگ تبتی۵

  • قد: نرها ۶۶-۷۶ سانتیمتر، ماده ها ۶۱-۷۱
  • وزن: نرها ۴۱-۶۸ کیلوگرم ماده ها ۳۴-۵۴
  • رنگ: مشکی، خاکستری، کرم و قهوه ای
  • پوشش بدن: پوشش موی ضخیم دولایه و پرپشت
  • طول عمر: 10-12
  • ماستیف تبتی یک محافظ به تمام معناست که با هوش و دارای روحیه مستقلی است. به رغم جثه و ظاهری که دارند، با بچه ها روابط بسیار خوبی می توانند برقرار کنند. آموزش های آنها باید مستمر و و مداوم باشد و نیاز به فعالیت های بدنی زیادی ندارد. از ویژگی های این نژاد پارس کردن زیاد است و برای آپارتمان مناسب نیست. همچنین، برای کسانی که سگ نداشته اند گزینه مناسبی برای آغاز تجربه داشتن یک سگ نیستند. در سن بالا فعالیت کمی دارند اما در ابتدای زندگی پر جنب و جوش هستند. شرایط سلامتی برای این سگها کمی با شرایط ایده آل فاصله دارد و مستعد مشکلاتی هستند. از جمله، مشکلات مفصل و غشای مردمک چشم در آنها شایع است.

   ماستیف تبتی پوشش بدن متراکم، پرپشت و بسیار زیبایی دارد که از دولایه بلند و ضخیم تشکیل شده و لایه زیرین نرم تر است. پوشش سر و شانه نیاز به کوتاه نمودن چندانی ندارد، مگر اینکه برای مرتب کردن باشد. نیاز به استحمام نیز چندان زیاد نیست؛ ولی مسواک زدن و چند بار برس زدن در هفته از نیازهای ضروری آنها است. البته در فصل های خاصی باید هر روز برس زده شود.

 10. بول ماستیف

  اولین محل پیدایش این سگ را به انگلستان نسبت می دهند و از تلاقی بین ماستیف انگلیسی و بول داگ انگلیسی جهت نگهبانی از دارایی ها و کمک به شکارچیان به وجود آمده است.

  ۵ ویژگی سگ بول ماستیف

  • قد: نرها ۵۰-۵۹ سانتیمتر، ماده ها ۴۱-۵۴
  • وزن: نرها ۶۴-۶۹ کیلوگرم، ماده ها ۶۱-۶۶
  • رنگ: عموماً فندقی روشن
  • پوشش بدن: پوشیده با موهای کوتاه
  • طول عمر: 8-10 سال

  نگهبان فوق العاده ای است؛ ولی به طور هم زمان به دلیل تعامل خوب با کودکان برای خانواده هایی که بازی کردن سگ با بچه هایشان مهم است انتخاب خوبی می تواند باشد. از نیازهای آنها می توان به نیاز به ورزش روزانه به مدت حداقل ۴۰ دقیقه اشاره نمود. همچنین، تمایل به خر و پف زیاد، تمایل زیاد به پارس کردن و تمایل کم به کندن زمین جزو ویژگی های آن است.

در ادامه به یک نژاد برتر از سگ های نگهبان ایرانی می پردازیم تا به این موضوع نیز توجه شود که در بین نژادهای ایرانی خالص نیز گزینه های واقعاً خوبی برای سگ گارد وجود دارد.

اگر علاقه مند به آشنایی با نحوه تربیت و ویژگی های یک سگ گارد مناسب هستید به مطلب ۵نکته اساسی در تربیت و پرورش سگ گارد یا محافظ و سایر الزامات آن در همین وب سایت مراجعه نمایید.

نژاد سرابی

قوی ترین و شناخته شده ترین سگ نگهبان نژاد خالص در ایران در کنار یک یا دو نژاد دیگر است. آنها جثه غول پیکر و پرهیبتی دارند که متأسفانه همین امر باعث شده امروزه سگ های خالص این نژاد (به خصوص در نقاط شهری) کمتر یافت شود. در مورد تاریخچه سگ سرابی و چگونگی ورود به ایران منابع دقیقی در دسترس نیست؛ ولی گفته می شود از زمان اشکانیان این سگ در دست اغنیا و فرمانروایان بوده تا جایی که در کشورهای همسایه نیز مانند تعدادی از نژادهای اسب ایرانی زبان زد و شهره عام و خاص بوده اند بوده اند.

اگر علاقه مند به آشنایی با نژادهای اسب ایرانی هستید به مطلب ۵نژاد اسب بومی ایران، شباهت ها و تفاوت های این نژادها با یکدیگر در همین وب سایت مراجعه نمایید

ویژگی های سگ سرابی

 • قد: نرها ۷۵-۹۰ سانتیمتر، ماده ها ۶۵-۸۰
 • وزن: نرها ۷۰-۹۰ کیلوگرم، ماده ها ۵۰-۷۰
 • پوشش بدن: موهای نسبتاً ضخیم و پوشش دولایه
 • طول عمر: ۱۲-۱۵سال

کد مطلب : 78
بررسی و مقایسه 13 نژاد برتر سگ نگهبان در ایران وجهان

مطالب آموزشی

مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
مرغابی، نمایشگاه مجازی کسب و کار ها (پلتفرم مرغابی)
 آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
آموزش نحوه ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با رایانه
شیوه ثبت غرفه در رایانه
شیوه ثبت غرفه در رایانه
 آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش دانلود و نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی در موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
ثبت آگهی در پلتفرم مرغابی با موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش نحوه ثبت نام در پلتفرم مرغابی در موبایل
 آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه
آموزش نحوه انتقال آگهی در اپلیکیشن مرغابی به غرفه
آموزش نحوه انتقال آگهی در سایت مرغابی به غرفه
آموزش نحوه انتقال آگهی در سایت مرغابی به غرفه
 آموزش نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی بصورت PWA در موبایل
آموزش نصب اپلیکیشن پلتفرم مرغابی بصورت PWA در موبایل
آموزش نحوه ثبت غرفه در پلتفرم مرغابی در موبایل
آموزش نحوه ثبت غرفه در پلتفرم مرغابی در موبایل

سایر مقالات

12 ماهی برای مبتدیان و تازه کارها + شرایط نگهداری آن ها
12 ماهی برای مبتدیان و تازه کارها + شرایط نگهداری آن ها
7 مورد از فواید داشتن اسب برای انسان که لازم است بدانید!!!
7 مورد از فواید داشتن اسب برای انسان که لازم است بدانید!!!
بهترین جیره غذایی اسب چه شرایط باید داشته باشد؟
بهترین جیره غذایی اسب چه شرایط باید داشته باشد؟
معرفی زیباترین ماهی های آکواریوم آب شیرین (18 ماهی زیبا)
معرفی زیباترین ماهی های آکواریوم آب شیرین (18 ماهی زیبا)
نقش فیبر در تغذیه دام چیست؟
نقش فیبر در تغذیه دام چیست؟
7 عامل موثر در سلامت و درخشش پوست اسب
7 عامل موثر در سلامت و درخشش پوست اسب
هر چیزی که باید درباره آنفولانزای اسبی بدانید!!
هر چیزی که باید درباره آنفولانزای اسبی بدانید!!
بهترین نژاد مرغ تخم گذار در ایران کدام است؟
بهترین نژاد مرغ تخم گذار در ایران کدام است؟
7 نکته مهم در خرید کنسانتره مرغ گوشتی
7 نکته مهم در خرید کنسانتره مرغ گوشتی
چرا مرغ ها تخم مرغ خود را می خورند؟ (راه های جلوگیری)
چرا مرغ ها تخم مرغ خود را می خورند؟ (راه های جلوگیری)

سایر اخبار

مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
مقام نخست جوجه‌ریزی کشور با تولید ۱.۵ میلیون قطعه نصیب تهران شد
مجوز ها صادر شد. تا قبل از ماه رمضان، ورود ۴۰ هزار تن گوشت منجمد به کشور
مجوز ها صادر شد. تا قبل از ماه رمضان، ورود ۴۰ هزار تن گوشت منجمد به کشور
برنامه وزیر جهاد کشاورزی در خصوص شیلات
برنامه وزیر جهاد کشاورزی در خصوص شیلات
جبران کمبود مرغ در اواخر آذر ماه
جبران کمبود مرغ در اواخر آذر ماه
اخبار خوب از دنیای مرغداری‌ها در گیلان
اخبار خوب از دنیای مرغداری‌ها در گیلان
واکسن های آشامیدنی، کلیات و روش های صحیح مصرف
واکسن های آشامیدنی، کلیات و روش های صحیح مصرف
زمان ترخیص نهاده های دامی در بنادر کاهش یافت
زمان ترخیص نهاده های دامی در بنادر کاهش یافت
خرید تضمینی دام زنده و دستورات جدید وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دام
خرید تضمینی دام زنده و دستورات جدید وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دام
در تولید و عرضه تخم مرغ کمبودی در کشور وجود ندارد
در تولید و عرضه تخم مرغ کمبودی در کشور وجود ندارد
 کشتی حامل ۶۴هزار تن ذرت وارداتی از برزیل در بندر شهید رجایی تخلیه شد
کشتی حامل ۶۴هزار تن ذرت وارداتی از برزیل در بندر شهید رجایی تخلیه شد
آرشیو مطالب